TUI, karanlık sularda mı yüzüyor?

Koronavirüsün yıldırım düşmesiyle zayıflayan TUI AG, Nisan ayında Almanya’dan 1,8 milyar avroluk bir kredi aldı ve 1,2 milyar avroluk ikinci bir mali katkıya ihtiyacı vardı. Ağustos ayında Euro (150 milyonluk tahvil ihracı ile birlikte 2. kamu kredisi 1.05 milyar), bu kredi hatları TUI’nin 2021 baharında turizmde beklenen toparlanmadan önce kış sezonunu atlatmasına izin verebilir.

Ekim ayının başında, Alman ekonomi basını ile yapılan bir toplantıda konuşan TUI CEO’su Fritz Joussen, grubunun 2021 yazı için bu tekliflerin boyutunu % 20 azaltmayı planladığını, arzın yaklaşık % 80’i ile kârlı bir şekilde satmaya devam edebileceklerini söylemişti.

TUI ne önlemler alıyor?

Aynı zamanda grup, dünya çapındaki 70.000 çalışandan 8.000 işten ayrılma ile varlıklarını ve personelini azaltmaya başladı. Fransa’da 904 çalışandan, yaklaşık 600 işten çıkarıldı.


39 uçaktan sadece 17’ye düşecek olan TUI Fly’ın 22 uçağı da dahil olmak üzere 150 uçaktan yaklaşık 30 uçağı ayırarak uçak filosunu azaltmaya başladı.

Yan kuruluşu Pacific World (Hong Kong’daki MICE yan kuruluşu) gibi şiketler kapatılıyor.

Ekim ayının başında TUI, Boeing 737-Max 8’in 2’sini 90 milyon dolara satmak için BOC Aviation ile bir anlaşma imzaladı.

TUI pozitivizmi etkili oldu mu?

Ve Alman basın ajansı DPA, TUI’nin Alman Maliye Bakanlığı ile yeni bir kredi limiti elde etmek için en büyük gizlilik içinde müzakerelerde bulunduğunu duyurdu. Ek olarak 1,5 ila 1,8 milyar avrodan bahsediyoruz. TUI ve bakanlık yorum yapmaktan kaçındı.

Ancak, TUI ile sözleşmelerinde tek taraflı olarak gerçekçi olmayan ödeme süreleri empoze eden Yunan otelcilerden çok kötü bir sinyal daha geldi. Genellikle TUI, otel işletmecilerine müşteriler ayrıldıktan 60 gün sonra ödeme yapar.

TUI pzitivizmi; 2020 yaz konaklaması için ödenmesi gereken meblağların yalnızca 3/4’ünü vermek için Mart 2021’e kadar bekleme gerektiğini bildirdi


Bazı büyük tatil köyleri için TUI’nin borcu 600-700 bin Avro olduğu söyleniyor. Bu şartlar altında, önemli miktarda banka kredisi alamayacak olan otelciler ne yapacak?

Otelcilere 6 ila 8 ay geç ödeme yapmaya karar veren Fritz Joussen, karlı satışlardan söz edebilir.

Ödeme errtelemesi Akdeniz kıyıların yayılırsa?


Peki TUI müşterilerini önümüzdeki “yaz gülümsemeyle” karşılayacak oteller bulabilecek mi?

Ya da “Discover your smile” ne kadar pozitiv duracak?

TUI’nin Yunanstan’a vurduğu bu darbe İspanyol otelcilik sektörünü de yakından bağlıyor. Hatta Türkiye’yi. Yaklaşık 1.400 İspanyol otelinin TUI ile sözleşmesi bulunurken, bu rakam Yunanistan için 2.000’e yükseliyor.

Bu arada, TUI’nin hissesi çok az bir artışla 4,34 € ‘ya (aşı haberleri ile) çıktı. 1 Ocak’tan yaklaşık % 65 düşüşle ki o zaman 12,71 €’ dan işlem görüyordu.

Bir yanıt yazın