TUI, neden yeni borç almaya çalışıyor?

Zor durumda bulunan Alman turizm grubu TUI, Alman hükümetinden; 1,2 milyar + 1.8 milyar= 3 milyar Avro’luk kredi desteği aldı.

Şimdi de 2 milyar Avro’ya kadar bir mali boşluğu olduğu ve hükümetle yeni kaynak için görüşüldüğü ileri sürülüyor. ACABA TUI’NİN YENİ BORCA İHTİYACI VAR MI?

Yeni kredi çözüm mü?

2019 ve 2020’nin 9 aylık dönemlerine bakılınca; TUI’nin ciro açığı 5-6 milyar Avro bandındadır.
2020’de satışlar eriyince, oluşan bu açığın kapatılması için devlete başvuruldu.

İlk aşamada toplam 3 milyar Avro devlet kredisi alındı. O zaman, 5 milyarlık açığın kapanması için yaklaşık 2 milyar Avro daha destek lazımdır.

İşte TUI bunu almaya çalışmaktadır.

Tahminlerime göre; TUI, bu 2 milyar Avro’luk 3.dilim krediyi grubu 2021 yazına kadar ayakta tutabilmek için talep etmektedir. Pazarda kısmi bir iyileşme olması halinde bu süreç 2021’in 9.ayına kadar uzayabilir.

Kurtarıcı olan para mı, Covid 19 aşısı mı?

Yalnız TUI’nin değil, tüm seyahat sektörü firmalarının kurtarıcısı; bugünlerde sevinç yaratan, Covid 19 aşısının kabülü ve yaygınlaştırılmasıdır.

Astronomik olsa da, bu aşı lisansının, ülkelere satılarak üretimin yaygınlaşması ile dünya ekonomisinin yeniden canlanması en kısa ve ütopik yoldur.

Bı kısa yol bulunmadan, sağlanmadan; ne TUI’nin ne de diğer şirketlerin, devletlerinden alacakları ilave borçlar, beklenen olumsuzluğu birkaç çeyrek ertelemeden öteye ulaşamayacaktır.

İşte Alman hükümeti ve diğerleri, Lufthansa’ya tanınan esnekliği TUI gibi şirketlere de vermek için, aşının akıbeti üzerinde fizibilite yapmaktadırlar.

Düşüşler küresel olduğu için, aşı çözümü de küresel olmalıdır.

Yoksa, aşıların parça parça coğrafyalarda yaygınlaşması 1 yıldan fazla sürer. O zamana kadar buna dayanabilecek şirketleri bulma zamanı, aşının zamanını katlayarak geçecektir.

Bu yüzden; ne TUI’nin ne de başkasının krediye ihtiyacı yoktur.

Not: Yoksa, asırlık şirket Thomas Cook’un iflası erken miydi?, dememek için, yine asırlık şirket olan TUI de 100.yaşını göremeden aramızdan ayrılırsa, ayakta kalanların başarısından söz etmek bilim-dışı olabilir.

Bir yanıt yazın