Turistlerin geliş amaçları

Türkiye’ye gelen turistlerin başlıca geliş nedenleri, %

201020142015201620172018
Gezi, Eğlence, Kültür, sportif ilişkiler58,763,664,055,356,060,5
Yakınları ziyaret9,78,49,214,514,712,0
Sağlık0,40,90,71,01,01,1
Dini0,40,20,20,20,10,1
Alışveriş3,62,83,14,74,53,6
Toplantı, konf.görev, ticari vb5,45,75,56,14,84,3
Transit2,70,10,10,10,10,1
Eğitim0,60,40,30,30,30,3
Diğer3,52,93,54,94,83,1
Beraberinde giden15,114,813,412,913,714,9
TOPLAM100,0100,0100,0100,0100,0100,0

Kaynak: TUİK, Turizmdatabank derlemesi