TURİZM DE RUSYA’YA KARŞI VETOYA KATILDI

Turizmciler de veto etmaya başladı

Son günlerde Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak başlanan vetoya uluslararası turizm firmaları da katılmaya başladı. Amadeus, Sabre Corporation, Airbnb ve Expedia ile Airbus veya Boeing gibi devler saldırıyı veto ile bu ülkede faaliyet göstermeyi bıraktı veya artık Rus şirketleriyle çalışmıyor.

Turizm, Rusya ile ekonomik bağları da koparıyor

Boykota en son katılanlardan biri, Twitter hesabında şu anda Ukrayna’nın mavi ve sarı bayrağının bir simgesini gösteren ve Perşembe günü geç saatlerde şirketin artık faaliyet göstermediğini açıklayan Airbnb CEO’su Brian Chesky oldu.

Airbnb de katıldı

Airbnb’nin yöneticileri, Polonya, Almanya, Macaristan ve Romanya başta olmak üzere Avrupalı ​​liderlere, sınırları içinde mültecileri kabul etmeleri ve uzun süreli kalışlar sağlamaları için destek sunmaları için mektuplar gönderdi.

Expedia Group da bu yönde bir adım attı ve Putin’in Ukrayna’da emrettiği saldırganlığa misilleme olarak artık Rusya’ya ve Rusya’dan seyahat teklif etmediğini açıkladı.

Ukrayna’da olmaya devam edenlerden dolayı üzgünüz ve etkilenen bölgelerdeki aileleri ve arkadaşlarıyla birlikte etkilenen yolcuları, ortakları ve ekibimizin üyelerini desteklemek için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz ”dedi. Bu politika, Expedia’nın sahibi olduğu tatil kiralama platformu Vrbo’yu da etkiler.

Yolcu gemileri

Aynı şekilde, kruvaziyer operatörleri, diğerlerinin yanı sıra, Norveç Cruise, MSC Cruises, Viking ve Carnival Corporation veya Aida gibi önemli şirketlerle, Rusya’daki durakları olan güzergahların saptırıldığını duyuran ilk seyahat şirketleri arasındaydı ve bu Rus destinasyonlarını rotalarından çıkardı.

Böylece, Norveç, St. Petersburg’u 2022’nin tamamı için seyahat programlarından çıkardı. TravelWeekly’nin CEO’su Frank del Rio, “Saint Petersburg, İskandinav seyahat programlarının tacındaki mücevherlerden biri olduğu için utanç verici” dedi.

TUI Group’tan ayrılan Ruslar

Geçtiğimiz hafta TUI Group’un ilk hissedarı Rus işadamı Alexei Mordashov, TUI Denetim Kurulu’ndaki görevinden istifa etmişti. Bir gün sonra, tur operatörü tarafından bugün açıklandığı üzere Rus yönetmen Vladimir Lukin de Yönetim Kurulu’ndan ayrıldı.

Şirkete göre Vladimir Lukin, TUI’ye yatırım şirketi Severgroup ile olan sözleşme ilişkisini daha önce sonlandırdığını bildirdi. Lukin, 5 Haziran 2019’dan beri TUI Denetleme Kurulu üyesi ve Haziran 2018’den beri Severgroup CEO’sunun özel danışmanıydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.