TURİZMDE AYRIŞMA NOKTASI: KÜLTÜR VE SANAT

Kültür ve sanat markaları yaratmalıyız

11. Uluslararası Resort Turizm Kongresi Konuşan, Kültür Turizm Bakanı Mehmet Ersoy 2022 ve ötesinde Türkiye turizmini rakiplaerinden pozitif ayrıştıracak ana unsurun, kültür ve sanat ile markaları yaratmak olduğunu vurguladı. Ersoy, “Bundan itibaren sağlarsak çok iyi ve ayrı bir yere geliriz. Bu anlamda Beyoğlu Kültür Rotası iyi atılmış adımdır.” dedi.

Akılcı politikalarla yol aldık

Salgın döneminde, sektörler birlikte üretilen akılcı politikalarla başarılı bir yönetim yapıldığının altını çizen Bakan Ersoy, “Pandemiden en çok etkilenen turizmimiz 2022 de dahil olmak üzere iş birliği ve yapılanmamız iyileşmeye katkıda bulunacak. Bu süreçte kanunlara uyan ve sorunlara çözüm getiren sektöre teşekkür ederim. ” dedi.

Turizmciler risk adı, çözüm getirdi

“Her şeyi devletten beklemeyen, şikayet etmek yerine risk alan turizmciler sayesinde sene boyunca 25 milyon müşteri 20 milyar Dolar hedefimizi yeniden revize ederek 29 milyon ziyaretçi 24 milyar Dolar turizm geliri yaptık. Kişi başı turizm gelirimizi 830 Dolara çıkardık” diyen Bakan Ersoy, devamında şunları vurguladı: “Normal şartlarda İspanya’nın gerisinde olan Türkiye, pandemi sonrasında İspanya’yı geride bıraktı. Nasıl başardık mı? Çünkü TGA hayatımıza girdi.” dedi

TGA’da özel sektör rolünü önemsediğini belirten Ersoy, “Türkiye dünyada en etkili reklam veren ülke oldu. Doğru zamanda doğru, doğru reklam gösteriyoruz. Destinasyonu markalaştırırsanız; birilerinin önerdiği değil, ziyaretçilerin tercih ettiği destinasyon oluşunuz. Krizlerde fiyat indirmezsiniz.”dedi.

Güvenli Turizm Sertifikası güncelleniyor

2022 turizmde gastronomi için atılım yılı olacağını, Kültür ve Sanat Yolları’nı arttıracağını ve festivallerle destekleneceğini söyleyen Ersoy, başarı ile uygulanan Türkiye’yi pozitif ayrıştıran Güvenli Turizm Sertifikası’nın da değişeceğini açıkladı. Ersoy,“Güvenli turizmde ikinci aşamaya geçiyoruz. Bazı kurallar gidecek bazı yeni kurallar gelecek. İhtisaslaşmamız gereken konu çevre ve sürdürülebilirlik. Bu standart kurallar belirleyip atamazsak, seneden itibaren geri plana düşeriz. Bu bizim keyfiyetimize bağlı değil. Çevre bakanlığı ile çalışmalar başlatıldı. Konuyu STK’lar ile tartışılacak: Geçiş süreci olacak. 3 yıl öngördük. Bu sertifikayı “Güvenli ve Yeşil Turizm Sertifikası” olarak değiştireceğiz. Bunu yapmazsak başta AB olmak üzere, kurallara uymayan hava yollarına ceza verilecek. Kurallara uygun olmayan hizmetler için ek vergi alınacak. Biz bu işte öncü ve hızlı olmalıyız.”dedi.

Bakan Ersoy, 2022 itibari ile devletten tahsis edilmiş için alanlarda personel lojman arazisi ihalelerine başlayacaklarını, ve bunun personelin yaşam standardını yükselteceğini söyledi. Ersoy, Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı turizm meslek liselerinde, Anadolu Teknik Liselerinde dil kazandırma ile daha kalifiye işgücü süreçlerini de hızlanacağını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.