TURİZMDE RUSYA UKRAYNA SAVAŞI ENDİŞESİ

Turizmde Rusya paniği

Havayolu kapasitesi, koltuk ve turist sayısı konusunda Türkiye, Yunanistan ve Mısır, Rusya pazarına en bağılı ülkeler. Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş, iki yıllık pandemi ve talep krizinden sonra, Rusya’nın seyahat potansiyelini azaltma olasılığı nedeniyle turizm endüstrisinde paniğe yol açtı. Öte yandan İspanya, Fransa ve İtalya gibi ülkeler ise daha az endişeli.

En fazla etki Türkiye’de

Türkiye, savaş halinde olan iki ülkeden de en fazla tarifeli uçuş ve koltuk sayısına sahip ülke konumunda. Bu yeni istikrarsızlık, Covid-19’un neden olduğu krizi aşmış gibi görünen Avrupa’nın turizmdeki toparlanmasını da riske atıyor.

Bu durumda Türkiye ve Yunanistan, Güney Avrupa’da iki önemli turizm destinasyonu ve aynı zamanda Rusya pazarına en bağımlı ülkeler arasında yer alıyor. Almanya, Yunanistan, Mısır ve Kıbrıs da turizmde Rusya’ya bağımlı ilk 10 destinasyonda yer alıyor.

Olası düşüş

Bu destinasyonlar; bu gerçeklerle önümüzdeki haftalarda, Rusya’dan turizmde olası bir düşüşe karşı koymak için daha fazla rekabet ve daha düşük fiyatlar yaratarak diğer pazarlardan turist çekmek için çabalarını artırmaları gerekebilir.

Türkiye fiyatları, rakiplerine yaklaştı

Rusya Federal İstatistik Ofisi Rosstat verilerine göre 2021’de Türkiye tatil seyahati fiyatı ortalama 40 bin Ruble dolayına çıkarken, İspanya tatil seyahati 56 bin, Yunanistan gezisi 48 bin ve Fransa’ya gezi fiyatları da 70 bin Ruble’de sabit kaldı.

Rusya’dan gelen turist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.