TURİZMDEKİ GERİLEME ANTALYA EKONOMİSİNDE %13 KÜÇÜLME YARATTI

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, 2020’de Türkiye ekonomisinin yüzde 1,8 büyümesine karşın Antalya’nın yüzde 13 küçülme yaşadığını açıkladı. Küçülmenin turizmde yaşanan gerilemeden kaynaklandığına dikkat çeken Çetin, 2019 yılında kente gelen 15 milyon 650 bin turist geldiğini, bunun 3,6 milyonunun ise ilk beş ayda geldiğini ifade etti.

Turizmdeki gerileme çiftçileri de olumsuz etkiledi

Dünya Gazetesi’nden Osman Arolat’a açıklamalar yapan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, 2021 yılının ilk 5 aylık döneminde Antalya’ya 600 bin turist geldiğini dile getirerek şöyle devam etti: ‘’2019’da günlük 140-150 bin geceleme vardı. Bu, bölge çiftçisini olumlu olarak etkiliyordu. Çiftçiler ihracatlarını yüzde 25 artırdılar ama bu yeterli olmuyor. Bu yıl beklentimiz geçen yılın iki katı turist gelişidir.‘’

Antalya’daki tesislerin %40’ı açık

Antalya’daki konaklama tesislerinin bu yıl ancak yüzde 40’ının açık olduğunu ifade eden Çetin, şu desteklerin devam etmesini istedi: “Esnaf yapılan destekleri yeterli değil. Kira desteği artırılmalı. Esnafa özgü bir nefes kredisi verilmeli. Ayrıca kısa çalışma ödeneği uygulamasının devam edilmeli.”

Bir yanıt yazın