Türkiye gelen turist sayısı (2021)

20202021Değ20192020Değ
ŞubatŞubat%Oca-ŞubatOca-Şubat%
RUSYA FED.107.17887.046-18,8237.786176.457-25,8
İRAN97.54743.413-55,5218.07481.406-62,7
BULGARİSTAN152.34433.668-77,9314.54364.361-79,5
IRAK91.84236.188-60,6171.48063.259-63,1
ALMANYA159.08432.787-79,4281.50059.928-78,7
UKRAYNA39.30429.978-23,779.41358.169-26,8
AZERBAYCAN52.14316.988-67,4106.93131.855-70,2
FRANSA44.93010.232-77,276.28627.192-64,4
ÖZBEKİSTAN20.37913.764-32,537.29524.839-33,4
ROMANYA26.16613.086-50,050.98822.240-56,4
HOLLANDA37.39510.852-71,064.69919.915-69,2
LİBYA18.38910.398-43,533.80319.330-42,8
GÜRCİSTAN132.5399.858-92,6265.21318.777-92,9
A.B.D.23.7768.806-63,052.06917.921-65,6
KAZAKİSTAN18.3208.946-51,236.37616.941-53,4
ÜRDÜN18.6176.379-65,742.39712.911-69,5
MOLDOVA CUM.7.2184.763-34,015.05010.694-28,9
MAKEDONYA11.1245.621-49,525.65910.465-59,2
LÜBNAN14.6615.430-63,027.67210.377-62,5
PAKİSTAN8.0265.816-27,515.53210.261-33,9
KIRGIZİSTAN8.2775.313-35,817.6839.782-44,7
MISIR11.2394.868-56,724.0729.567-60,3
İTALYA17.3054.348-74,937.2308.536-77,1
BELÇİKA18.5213.589-80,632.7778.456-74,2
KOSOVA7.8114.301-44,915.2518.386-45,0
AVUSTURYA16.8664.192-75,129.8738.211-72,5
İSVEÇ12.4983.937-68,524.0687.721-67,9
İNGİLTERE50.8194.290-91,688.4797.542-91,5
İSVİÇRE12.7134.424-65,220.9667.450-64,5
FAS15.6423.342-78,632.2047.360-77,1
KARADAĞ12.9396.275-51,523.0797.134-69,1
TUNUS12.7782.432-81,026.7196.791-74,6
KUVEYT20.2492.299-88,655.4606.571-88,2
ARNAVUTLUK6.5643.246-50,513.4756.330-53,0
TACİKİSTAN4.5853.070-33,08.1095.603-30,9
İSPANYA13.7552.289-83,426.5304.951-81,3
BELARUS (B. RUSYA)4.4062.603-40,98.3594.926-41,1
BOSNA HERSEK5.6412.545-54,910.7514.771-55,6
POLONYA13.5802.264-83,326.0884.650-82,2
İSRAİL23.846673-97,260.4194.536-92,5
FİLİPİNLER8.5382.359-72,419.1414.432-76,8
YUNANİSTAN42.8752.296-94,691.1124.225-95,4
MİLLİYETSİZ4.8772.285-53,110.0263.980-60,3
HİNDİSTAN12.6981.891-85,125.4993.941-84,5
ENDONEZYA11.4781.927-83,225.8373.766-85,4
ÇİN HALK CUM.5.6441.915-66,129.2243.710-87,3
KANADA6.4751.523-76,513.0473.639-72,1
SUDAN1.3221.213-8,22.5032.217-11,4
NORVEÇ5.9201.050-82,310.2372.169-78,8
YEMEN3.013911-69,86.4732.003-69,1
HIRVATİSTAN3.301986-70,16.2561.929-69,2
BREZİLYA4.845566-88,311.8441.907-83,9
İRLANDA2.883855-70,35.5871.906-65,9
KARADAĞ1.8121.028-43,33.8321.887-50,8
ÇEK CUM.3.1081.015-67,35.6671.785-68,5
MACARİSTAN2.899895-69,16.1231.663-72,8
MEKSİKA3.549722-79,77.3751.630-77,9
CEZAYİR17.277599-96,530.6361.489-95,1
KOLOMBİYA2.227688-69,15.9771.408-76,4
G. KORE13.576462-96,632.2361.334-95,9
FİNLANDİYA3.264584-82,15.9491.243-79,1
KATAR5.494511-90,711.1891.238-88,9
TÜRKMENİSTAN16.833654-96,135.8221.232-96,6
DANİMARKA11.349468-95,917.3381.195-93,1
K.K.T.C.23.711597-97,538.0021.155-97,0
LİTVANYA2.707618-77,25.0901.116-78,1
PORTEKİZ3.136447-85,75.4781.027-81,3
SLOVENYA2.683511-81,04.444977-78,0
VENEZÜELLA620436-29,71.614969-40,0
SLOVAKYA1.819517-71,63.578954-73,3
BAHREYN4.100387-90,615.324914-94,0
LETONYA1.706424-75,13.167853-73,1
B.A.EMİRLİĞİ829369-55,52.291833-63,6
ERMENİSTAN3.339418-87,56.186743-88,0
BANGLADEŞ1.157316-72,72.517668-73,5
JAPONYA7.254234-96,813.912555-96,0
MALTA626268-57,21.252546-56,4
ARJANTİN2.471208-91,65.055508-90,0
S.ARABİSTAN14.965196-98,761.368496-99,2
GÜNEY AFRİKA2.941196-93,36.325487-92,3
MALEZYA5.379213-96,011.652417-96,4
AVUSTRALYA3.278398-87,98.210398-95,2
TAYLAND2.915132-95,55.110294-94,2
ESTONYA1.199172-85,72.251288-87,2
LÜKSEMBURG359128-64,3582216-62,9
ŞİLİ1.38490-93,52.128180-91,5
YENİ ZELLANDA50986-83,11.251156-87,5
SİNGAPUR1.27164-95,03.074155-95,0
G. KIBRIS RUM YÖN.62465-89,61.268107-91,6
DIĞER AVRUPA10423-77,919045-76,3
İZLANDA14814-90,524435-85,7
OKYANUSYA1047-93,329519-93,6
TOPLAM1.733.112537.976-69,03.520.5471.047.763-70,2

Türkiye gelen turist sayısı (2020)

 AraAraDeğOca-AraOca-AraDeğ
 20192020%20192020*%
Cezayir19.4281.120-94,2295.51250.121-83,0
Fas16.5684.770-71,2234.26467.775-71,1
Güney Afrika Cumhuriyeti5.941783-86,874.65212.251-83,6
Libya21.93110.768-50,9259.243107.251-58,6
Mısır14.0266.246-55,5177.65568.936-61,2
Sudan1.4641.151-21,417.86310.555-40,9
Tunus17.7956.709-62,3172.58757.563-66,6
DİĞ.  AFRİKA  ÜLKELERİ18.76813.405-28,6207.51099.695-52,0
TOPLAM AFRİKA115.92144.952-61,21.439.286474.147-67,1
Arjantin1.211218-82,064.4837.228-88,8
Brezilya6.8551.769-74,2101.16422.722-77,5
Kolombiya5.531954-82,870.97410.601-85,1
Şili46889-81,018.5093.320-82,1
Venezuela1.132607-46,411.7383.473-70,4
DİĞ.  GÜNEY AMERİKA  ÜLKELERİ1.206314-74,031.5324.967-84,2
TOPLAM GÜNEY AMERİKA16.4033.951-75,9298.40052.311-82,5
TOPLAM KUZEY AMERİKA2.245819-63,526.5608.828-66,8
TOPLAM ORTA AMERİKA1.071198-81,517.4333.330-80,9
TOPLAM AMERİKA19.7194.968-74,8342.39364.469-81,2
Bahreyn9.466374-96,090.29917.852-80,2
Birleşik Arap Emirlikleri5.084360-92,937.5003.772-89,9
Irak92.40736.314-60,71.374.896387.587-71,8
İsrail41.6906.014-85,6569.368129.677-77,2
Katar14.9181.858-87,5108.49631.956-70,5
Kuveyt21.7763.150-85,5374.191120.221-67,9
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti17.170689-96,0255.98657.601-77,5
Lübnan17.4327.392-57,6376.72189.337-76,3
Suudi Arabistan25.030254-99,0564.81667.490-88,1
Ürdün21.8076.772-68,9474.87493.750-80,3
Yemen3.4491.073-68,941.67313.354-68,0
DİĞ.  BATI ASYA  ÜLKELERİ50.72522.619-55,4733.114243.389-66,8
TOPLAM BATI ASYA320.95486.869-72,95.001.9341.255.986-74,9
Bangladeş1.767374-78,820.6055.634-72,7
Çin Halk Cumhuriyeti22.6052.374-89,5426.34440.264-90,6
Endonezya15.6393.977-74,6127.14939.690-68,8
Filipinler11.0742.685-75,8139.12648.440-65,2
Hindistan18.7262.072-88,9230.13144.707-80,6
İran134.76833.185-75,42.102.890385.762-81,7
Malezya18.348351-98,1114.21417.892-84,3
Pakistan10.2135.255-48,5130.73651.326-60,7
Singapur7.113163-97,734.9304.912-85,9
Tayland5.582277-95,062.1928.163-86,9
DİĞ.  GÜNEY ASYA  ÜLKELERİ18.1783.746-79,4261.62760.923-76,7
TOPLAM GÜNEY ASYA264.01354.459-79,43.649.944707.713-80,6
TOPLAM ASYA584.967141.328-75,88.651.8781.963.699-77,3
Almanya191.84647.150-75,45.027.4721.118.932-77,7
Avusturya23.3547.716-67,0401.475112.126-72,1
Belçika18.96110.271-45,8557.435138.729-75,1
Çek Cumhuriyeti (Çekya)2.6991.032-61,8311.35915.642-95,0
Danimarka6.7381.865-72,3335.87744.694-86,7
Finlandiya3.6741.020-72,2135.19215.003-88,9
Fransa42.27623.881-43,5875.957311.708-64,4
Hollanda33.52716.901-49,61.117.290271.526-75,7
İngiltere (Birleşik Krallık)55.81816.927-69,72.562.064820.709-68,0
İrlanda2.384930-61,096.88626.176-73,0
İspanya19.0463.164-83,4257.34254.381-78,9
İsveç14.3267.216-49,6444.28593.703-78,9
İsviçre12.5966.065-51,8311.107127.643-59,0
İtalya23.5693.982-83,1377.01172.619-80,7
İzlanda12733-74,03.966541-86,4
Lüksemburg383125-67,410.9572.228-79,7
Macaristan3.013816-72,9149.52316.563-88,9
Norveç4.9531.312-73,5208.33025.100-88,0
Polonya11.6105.436-53,2880.839145.908-83,4
Portekiz2.666767-71,254.13012.893-76,2
Slovakya1.904576-69,7207.1088.648-95,8
Yunanistan62.5442.286-96,3836.882136.305-83,7
TOPLAM AVRUPA OECD538.014159.471-70,415.162.4873.571.777-76,4
Arnavutluk7.6513.747-51,0134.86949.667-63,2
Bosna Hersek6.0623.384-44,2144.44561.651-57,3
Bulgaristan228.800102.222-55,32.713.4641.242.961-54,2
Estonya1.035183-82,377.0415.113-93,4
Güney Kıbrıs Rum Kesimi71283-88,312.3552.207-82,1
Hırvatistan3.637878-75,956.46516.566-70,7
Karadağ2.166887-59,027.63911.441-58,6
Kosova7.2624.790-34,0152.04870.462-53,7
Kuzey Makedonya Cumhuriyeti14.3036.886-51,9222.862115.483-48,2
Letonya1.502496-67,086.0519.392-89,1
Litvanya2.330603-74,1229.70414.194-93,8
Malta625248-60,38.7393.258-62,7
Romanya31.15912.021-61,4763.320269.076-64,7
Sırbistan14.6665.755-60,8282.347129.284-54,2
Slovenya2.240342-84,750.4148.108-83,9
DİĞ.  AVRUPA OECD DIŞI  ÜLKELERİ14642-71,23.217762-76,3
TOPLAM AVRUPA OECD DIŞI324.296142.567-56,04.964.9802.009.625-59,5
TOPLAM AVRUPA862.310302.038-65,020.127.4675.581.402-72,3
Azerbaycan59.66616.394-72,5901.723236.797-73,7
Beyaz Rusya (Belarus)3.8242.459-35,7258.419106.426-58,8
Ermenistan5.297311-94,166.8829.309-86,1
Gürcistan164.02010.557-93,61.995.254410.501-79,4
Kazakistan17.1628.163-52,4455.724137.213-69,9
Kırgızistan8.5254.506-47,1121.36452.142-57,0
Moldova7.5827.170-5,4198.867109.137-45,1
Özbekistan17.13610.585-38,2252.138102.598-59,3
Rusya Fed.130.52190.378-30,87.017.6572.128.758-69,7
Tacikistan3.0541.778-41,844.15516.972-61,6
Türkmenistan20.101717-96,4297.70643.236-85,5
Ukrayna40.80232.449-20,51.547.996997.652-35,6
TOPLAM B.D.T.477.690185.467-61,213.157.8854.350.741-66,9
Amerika Birleşik Devletleri37.81912.291-67,5578.074148.937-74,2
Avustralya5.800464-92,0120.83715.109-87,5
Güney Kore15.033541-96,4212.97036.636-82,8
Japonya7.287346-95,3103.32019.122-81,5
Kanada7.7192.720-64,8139.16434.210-75,4
Meksika5.035949-81,266.55712.775-80,8
Yeni Zelanda949109-88,520.9122.879-86,2
TOPLAM DİĞER OECD79.64217.420-78,11.241.834269.668-78,3
TOPLAM MİLLİYETSİZ7.5793.146-58,596.42429.681-69,2
TOPLAM OKYANUSYA5011-78,01.119406-63,7
YABANCI2.147.878699.330-67,445.058.28612.734.213-71,7
TC523.633291.566-44,36.688.9133.229.784-51,7
TOPLAM2.671.511990.896-62,951.747.19915.963.997-69,2

————————————–

Ocak-Aralık döneminde gelen toplam ziyaretçiler

  YABANCI VATANDAŞ TOPLAM
2017 32.410.034 5.559.790 37.969.824
2018 39.488.401 6.624.191 46.112.592
2019 45.058.286 6.688.913 51.747.199
Değişim 14,1 1,0 12,2
KAYNAK: KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI