Türkiye gelen turist sayısı (2020)

Ocak-Ağustos döneminde gelen yabancı ziyaretçiler

20192020Değiş20192020Değiş
AğusAğus%Oca-AğusOca-Ağus%
Cezayir38.5571.033-97,3199.34046.209-76,8
Fas33.1964.012-87,9153.60747.568-69,0
Güney Afrika Cumhuriyeti7.118647-90,947.7548.935-81,3
Libya26.2938.305-68,4163.14854.415-66,6
Mısır19.8165.118-74,2118.95335.981-69,8
Sudan2.0321.004-50,611.3524.736-58,3
Tunus17.9162.938-83,6111.73738.834-65,2
DİĞ.  AFRİKA  ÜLKELERİ19.6096.312-67,8125.31152.311-58,3
TOPLAM AFRİKA164.53729.369-82,2931.202288.989-69,0
Arjantin6.505163-97,546.1726.438-86,1
Brezilya9.0301.014-88,864.76715.750-75,7
Kolombiya5.159377-92,741.8357.932-81,0
Şili1.693140-91,712.5012.854-77,2
Venezuela1.329118-91,16.8262.214-67,6
DİĞ.  GÜNEY AMERİKA  ÜLKELERİ3.514318-91,020.4103.624-82,2
TOPLAM GÜNEY AMERİKA27.2302.130-92,2192.51138.812-79,8
TOPLAM KUZEY AMERİKA3.225844-73,817.2375.188-69,9
TOPLAM ORTA AMERİKA1.529132-91,49.9942.668-73,3
TOPLAM AMERİKA31.9843.106-90,3219.74246.668-78,8
Bahreyn12.931198-98,566.44216.336-75,4
Birleşik Arap Emirlikleri6.419137-97,928.0962.773-90,1
Irak211.37815.060-92,9947.249205.290-78,3
İsrail92.96010.101-89,1378.27279.522-79,0
Katar16.6715.861-64,880.41221.388-73,4
Kuveyt74.58916.025-78,5295.91075.777-74,4
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti33.6473.837-88,6178.09852.846-70,3
Lübnan72.5797.848-89,2275.34347.197-82,9
Suudi Arabistan100.120406-99,6470.38565.522-86,1
Ürdün88.4343.856-95,6345.67055.819-83,9
Yemen4.828802-83,428.1438.670-69,2
DİĞ.  BATI ASYA  ÜLKELERİ99.51117.277-82,6473.571151.826-67,9
TOPLAM BATI ASYA814.06781.408-90,03.567.591782.966-78,1
Bangladeş1.843286-84,513.1463.439-73,8
Çin Halk Cumhuriyeti40.4911.658-95,9292.32233.049-88,7
Endonezya4.6381.393-70,081.82830.454-62,8
Filipinler12.4364.975-60,091.84533.919-63,1
Hindistan17.1022.287-86,6146.45636.131-75,3
İran276.47416.913-93,91.377.478258.965-81,2
Malezya4.141430-89,663.18516.038-74,6
Pakistan12.2083.440-71,886.32924.043-72,1
Singapur1.789107-94,017.5214.374-75,0
Tayland3.038415-86,337.4386.621-82,3
DİĞ.  GÜNEY ASYA  ÜLKELERİ22.5992.089-90,8170.82346.205-73,0
TOPLAM GÜNEY ASYA396.75933.993-91,42.378.371493.238-79,3
TOPLAM ASYA1.210.826115.401-90,55.945.9621.276.204-78,5
Almanya713.527170.007-76,23.384.199789.602-76,7
Avusturya71.30217.368-75,6307.29183.738-72,7
Belçika79.99113.258-83,4429.495100.879-76,5
Çek Cumhuriyeti (Çekya)63.9731.469-97,7230.0749.903-95,7
Danimarka39.5153.809-90,4245.85931.955-87,0
Finlandiya13.9661.409-89,989.54910.323-88,5
Fransa148.05347.815-67,7657.370207.504-68,4
Hollanda164.44937.826-77,0830.129195.360-76,5
İngiltere (Birleşik Krallık)421.466260.846-38,11.849.764465.180-74,9
İrlanda13.8404.923-64,468.59314.838-78,4
İspanya37.6744.357-88,4169.72638.718-77,2
İsveç56.02311.423-79,6324.15357.140-82,4
İsviçre24.35914.726-39,5194.45663.761-67,2
İtalya65.9657.035-89,3255.85950.704-80,2
İzlanda29962-79,32.825389-86,2
Lüksemburg2.567429-83,37.8911.364-82,7
Macaristan28.6771.961-93,2106.61511.366-89,3
Norveç21.0542.394-88,6155.42918.473-88,1
Polonya156.94529.573-81,2635.38565.226-89,7
Portekiz8.6871.326-84,737.1758.489-77,2
Slovakya51.160798-98,4164.9946.025-96,3
Yunanistan89.6857.172-92,0543.021123.091-77,3
TOPLAM AVRUPA OECD2.273.177639.986-71,810.689.8522.354.028-78,0
Arnavutluk20.4876.692-67,391.60128.821-68,5
Bosna Hersek18.56412.218-34,2102.11335.647-65,1
Bulgaristan249.15079.077-68,31.693.939532.417-68,6
Estonya8.000380-95,349.7863.766-92,4
Güney Kıbrıs Rum Kesimi2.369151-93,68.7191.806-79,3
Hırvatistan5.2001.355-73,935.66310.937-69,3
Karadağ2.238925-58,717.8436.831-61,7
Kosova20.35610.583-48,0103.92135.075-66,2
Kuzey Makedonya Cumhuriyeti27.20715.642-42,5150.78458.446-61,2
Letonya10.3541.136-89,054.4526.064-88,9
Litvanya19.3651.584-91,8151.3359.249-93,9
Malta1.224427-65,15.9992.032-66,1
Romanya137.98349.785-63,9559.943137.218-75,5
Sırbistan44.23922.916-48,2199.57571.741-64,1
Slovenya4.633453-90,233.5396.295-81,2
DİĞ.  AVRUPA OECD DIŞI  ÜLKELERİ23877-67,62.298524-77,2
TOPLAM AVRUPA OECD DIŞI571.607203.401-64,43.261.510946.869-71,0
TOPLAM AVRUPA2.844.784843.387-70,413.951.3623.300.897-76,3
Azerbaycan150.80023.332-84,5630.669160.729-74,5
Beyaz Rusya (Belarus)46.51426.410-43,2191.81156.177-70,7
Ermenistan9.170482-94,740.8408.097-80,2
Gürcistan206.46514.674-92,91.273.379362.424-71,5
Kazakistan78.6655.005-93,6350.94758.800-83,2
Kırgızistan8.8884.274-51,982.64528.147-65,9
Moldova30.60723.416-23,5145.92959.580-59,2
Özbekistan30.4854.064-86,7170.18154.600-67,9
Rusya Fed.1.078.904439.731-59,24.831.341772.686-84,0
Tacikistan4.192559-86,729.56011.338-61,6
Türkmenistan33.2121.605-95,2203.77740.188-80,3
Ukrayna227.596255.65112,31.106.456520.833-52,9
TOPLAM B.D.T.1.905.498799.203-58,19.057.5352.133.599-76,4
Amerika Birleşik Devletleri65.72315.346-76,7397.18592.474-76,7
Avustralya16.0951.008-93,781.87612.158-85,2
Güney Kore17.818843-95,3139.83834.200-75,5
Japonya10.428450-95,766.97417.225-74,3
Kanada17.8753.110-82,695.97322.765-76,3
Meksika4.619271-94,134.55010.741-68,9
Yeni Zelanda2.635348-86,814.1572.060-85,4
TOPLAM DİĞER OECD135.19321.376-84,2830.553191.623-76,9
TOPLAM MİLLİYETSİZ14.4642.839-80,464.24616.761-73,9
TOPLAM OKYANUSYA22220-91,0792366-53,8
YABANCI TOPLAM6.307.5081.814.701-71,231.001.3947.255.107-76,6

Ocak-Aralık döneminde gelen toplam ziyaretçiler

  YABANCI VATANDAŞ TOPLAM
2017 32.410.034 5.559.790 37.969.824
2018 39.488.401 6.624.191 46.112.592
2019 45.058.286 6.688.913 51.747.199
Değişim 14,1 1,0 12,2

KAYNAK: KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI

Veri tabanından…