Türkiye gelen turist sayısı (Eyl. 2019)

Ocak-Eylül döneminde gelen yabancı ziyaretçiler

2018201920182019EylOca-Eyl
EylEylOca-EylOca-Eyl%%
ALMANYA589.754625.1383.566.0204.009.3376,012,4
AVUSTURYA29.99332.405294.467339.6968,015,4
BELÇİKA48.58652.802440.242482.2978,79,6
DANİMARKA39.57640.690276.567286.5492,83,6
FİNLANDİYA18.34719.351103.088108.9005,55,6
FRANSA53.25764.874590.668722.24421,822,3
HOLLANDA100.876109.451846.836939.5808,511,0
İNGİLTERE317.748348.3861.894.0872.198.1509,616,1
İRLANDA9.97212.52159.04681.11425,637,4
İSPANYA17.74526.907125.106196.63351,657,2
İSVEÇ45.54651.709320.250375.86213,517,4
İSVİÇRE36.11843.467200.389237.92320,318,7
İTALYA27.15840.203213.636296.06248,038,6
İZLANDA3294322.3253.25731,340,1
LÜKSEMBURG1.1181.3946.3989.28524,745,1
PORTEKİZ4.3666.15029.92643.32540,944,8
YUNANİSTAN78.81778.509453.561621.530-0,437,0
ÇEK CUM.44.23355.419208.738285.49325,336,8
POLONYA103.953141.435573.650776.82036,135,4
MACARİSTAN18.92622.124104.701128.73916,923,0
NORVEÇ19.40025.154135.323180.58329,733,4
SLOVAKYA23.81130.387146.276195.38127,633,6
A.B.D.47.03758.160348.385455.34523,630,7
AVUSTRALYA13.26116.76378.41898.63926,425,8
JAPONYA8.93910.91559.82577.88922,130,2
KANADA11.26014.33584.490110.30827,330,6
YENİ ZELLANDA2.3442.98513.15417.14227,330,3
MEKSİKA4.98810.40825.79844.958108,774,3
G. KORE14.24120.076116.953159.91441,036,7
TOPLAM D.OECD102.070133.642727.023964.19530,932,6
ESTONYA8.33211.60448.82161.39039,325,7
KARADAĞ2.5512.49517.48220.338-2,216,3
KOSOVA17.90019.165111.050123.0867,110,8
MALTA1.0137626.4166.761-24,85,4
LİTVANYA30.32533.592161.792194.23010,820,0
G. KIBRIS RUM YÖN.8801.0398.4029.75818,116,1
LETONYA11.19314.37552.11369.65428,433,7
BOSNA HERSEK13.76817.02097.727119.13323,621,9
HIRVATİSTAN3.9455.00229.83840.66526,836,3
SLOVENYA4.0044.72628.95838.26518,032,1
KARADAĞ25.66231.896176.379231.47124,331,2
MAKEDONYA24.13624.234162.177164.8880,41,7
ARNAVUTLUK13.54114.24497.726105.8455,28,3
BULGARİSTAN308.066301.9551.713.2651.995.894-2,016,5
ROMANYA79.01291.133536.762651.07615,321,3
DIĞER AVRUPA1732721.5542.57057,265,4
TOPLAM AVRUPA2.174.1302.402.42213.841.76216.353.78410,518,1
AZERBAYCAN88.51587.895681.014718.564-0,75,5
BELARUS (B. RUSYA)34.81239.689220.191231.50014,05,1
ERMENİSTAN5.9297.27339.38248.11322,722,2
GÜRCİSTAN195.850223.7321.639.2771.497.11114,2-8,7
KAZAKİSTAN41.66945.359379.294396.3068,94,5
KIRGIZİSTAN9.31111.19391.19193.83820,22,9
MOLDOVA CUM.24.82325.263167.228171.1921,82,4
ÖZBEKİSTAN18.87623.456197.381193.63724,3-1,9
RUSYA FED.934.0871.071.4335.120.5995.902.77414,715,3
TACİKİSTAN4.0944.76731.81834.32716,47,9
TÜRKMENİSTAN24.30326.669191.999230.4469,720,0
UKRAYNA186.599218.4511.187.2351.324.90717,111,6
BDT1.568.8681.785.1809.946.60910.842.71513,89,0
CEZAYİR30.78532.410209.320231.7505,310,7
FAS19.32625.170129.939178.77730,237,6
LİBYA20.17830.775130.471193.92352,548,6
SUDAN1.5851.94612.00613.29822,810,8
MISIR15.83617.473111.311136.42610,322,6
TUNUS12.08214.371102.406126.10818,923,1
GÜNEY AFRİKA7.57310.70340.91958.45741,342,9
DIĞ.AFRIKA15.25722.306100.376147.61746,247,1
TOPLAM AFRİKA122.622155.154836.7481.086.35626,529,8
B.A.EMİRLİĞİ1.8371.17433.96329.270-36,1-13,8
BAHREYN5.0344.62659.29671.068-8,119,9
KATAR3.5943.88775.28684.2998,212,0
KUVEYT20.71519.261249.641315.171-7,026,2
IRAK148.113156.908890.0641.104.1575,924,1
LÜBNAN37.30540.785256.589316.1289,323,2
ÜRDÜN47.86347.724329.194393.394-0,319,5
S.ARABİSTAN53.11530.742639.000501.127-42,1-21,6
K.K.T.C.20.48321.408204.219199.5064,5-2,3
İSRAİL49.81458.069349.462436.34116,624,9
YEMEN3.4493.73730.52231.8808,44,4
DIĞ.BATI ASYA103.07899.526458.050573.097-3,425,1
TOP. BATI ASYA494.400487.8473.575.2864.055.438-1,313,4
BANGLADEŞ1.6992.04713.31915.19320,514,1
ÇİN HALK CUM.43.49045.835302.952338.1575,411,6
ENDONEZYA5.4987.55189.66289.37937,3-0,3
FİLİPİNLER7.73411.71272.518103.55751,442,8
HİNDİSTAN12.12021.856107.037168.31280,357,2
İRAN170.687262.5501.678.4741.640.02853,8-2,3
MALEZYA8.0108.17955.13771.3642,129,4
PAKİSTAN11.02612.70185.35299.03015,216,0
SİNGAPUR2.2702.70815.60920.22919,329,6
TAYLAND3.9824.19635.18441.6345,418,3
DIĞ.GÜN.ASYA ÜLK.20.90527.162155.472197.98529,927,3
TOP.GÜN.ASYA287.421406.4972.610.7162.784.86841,46,7
TOPLAM ASYA781.821894.3446.186.0026.840.30614,410,6
DİĞ. KUZEY AMERİKA  ÜLK.1.9502.88716.20120.12448,124,2
DİĞ. ORTA AMERİKA ÜLK.1.6382.7819.29112.77569,837,5
ARJANTİN8.2508.83457.42955.0067,1-4,2
BREZİLYA9.33212.59457.82777.36135,033,8
KOLOMBİYA6.6028.85039.17650.68534,129,4
ŞİLİ2.3802.80811.65615.30918,031,3
VENEZÜELLA1.1891.4126.9638.23818,818,3
DİĞ.GÜN.AMERİKA3.0544.85119.45525.26158,829,8
TOP.GÜN.AMERİKA30.80739.349192.506231.86027,720,4
TOPLAM AMERİKA34.39545.017217.998264.75930,921,5
OKYANUSYA788845188012,895,1
MİLLİYETSİZ8.83410.97059.35975.21624,226,7
TOPLAM4.792.8185.426.81731.815.95236.428.21113,214,5

KAYNAK: KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI

Veri tabanından…