Türkiye turizminin yeni hikayesi ne olacak?

4. İstanbul Ekonomi Zirvesi’nin açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Pandemiden sonra turizmde hikâyenin baştan yazılacağını vurgulayarak, Salgından sonra yaşanacak V çıkışında başarı için gerekli altyapının ülkemizde olduğunu vurguladı. Bakan ayrıca yapılan çalışmalarla, Türkiye olarak pozitif bir ayrışma sağladıklarına işaret etti.

Türkiye’nin tüm dünya gibi salgın sürecinden olumsuz etkilendiğini dile getiren Bakan Ersoy, ulaşım ve turizm açısından ciddi kayıp yaşandığını, Avrupa’daki belli başlı destinasyonlarda ziyaretçi sayısında yüzde 80’lik, gelirde yüzde 88’lik düşüş yaşandığını anlattı.

Bakanlık ve sektörün çabaları ne oldu?

2020’de çok hızlı önlemler aldıklarını kaydeden Bakan Ersoy, ” Güvenli Turizm Sertifikasyon Programında çok detaylı kriterler koyduk. Dünyada ilk ve çok detaylı uygulayan ülke olduk. Birçok ülkede ise disiplinli bir şekilde uygulanmadı. Bu yüzden Türkiye olarak pozitif bir ayrışma sağladık.”dedi

Çok değerli bir tanıtım programı uyguladıklarını ve bu iki sürecin etkisiyle rakiplerden görece daha az kayıpla karşılaşıldığını söyleyen Ersoy, “ Turist sayısında % 70, gelirde de % 67-68 daralmayla 2020’yi kapatacağız”dedi.

Türkiye’nin yeni hikayesi ne olacak?

Pandemiden sonra turizmde hikâyenin baştan yazılacağını vurgulayan Bakan Mehmet Nuri Ersoy, münferit seyahatlerin ön plana çıkacağını, tur operatörlerinin paket tur yerine dinamik paket denilen kişiye özel paketlerle yeni ürünleri satacağına işaret ederek, “20 yıldır konuşulan ancak adım atılamayan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nı geçen yıl kurduk. Öte yandan “sürdürülebilirlik” adına turizm çeşitlendirmeleri ile 81 ile yaymamamız gerekiyor. Hem ürün çeşitliliğini sağlamamız hem daha fazla destinasyonumuzu devreye sokmamız gerekiyor hem de bize yolcu, talep sağlayan pazarların adedini artırmamız gerekiyor. Ajansımız da burada devreye giriyor.”dedi.

Türkiye V çıkışı için altyapıya sahip mi?

Salgından sonra V çıkış beklediklerini kaydeden Bakan, ” Yeterli olmasa da V çıkışında sayılarda % 100’lük büyüme bekliyoruz. En hızlı daralan pazarın turizm olmasıyla birlikte en hızlı yükselen pazarın da turizm olacağını düşünüyoruz.  Öte yandan hızlı bir aşılama programıyla vaka sayılarını aşağıya düşüreceğimize inanıyorum. Ancak, bize yolcu sağlayan ülkelerde de aynı çalışmaların sürdürülmesi gerekiyor. Birkaç ay sonra hızlı bir düzelmenin, ekonomik canlanmanın, hava trafiği başta olmak üzere uluslararası trafiğin tekrar başlayacağını düşünüyorum. 2021’de hep beraber turizm sektöründe hızlı bir düzelmeyi yaşayacağız. Başarı için gerekli altyapı oluştu. Sürdürülebilir olması için turizmden elde edilen gelirin tabana yayılmasını sağlayacağız”dedi.

Bir yanıt yazın