TÜRKİYE VE YUNANİSTAN, KOVİD-19 AŞILARI KONUSUNDA ANLAŞTI

T.C. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kovid-19 aşılarının karşılıklı tanınması kararını aldıklarını belirterek, bu konuda hem Türkiye hem Yunanistan’ın farklı ülkelerle mutabakata vardığını söyledi. Daha önce Macaristan, Bulgaristan ve Sırbistan ile anlaşma yapıldığını hatırlatan Çavuşoğlu, Yunaistamn ile turizm iş birliğini artırmak istediklerini de vurguladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Dendias ve heyetlerle yaptıkları görüşmelerde ilişkileri kapsamlı şekilde ele aldıklarını, bölgesel konuları istişare ettiklerini belirterek, “Artık somut projeler üzerinde eylem ve iş birliği odaklı çalışmaya başladık. 25 maddede ilke olarak görüş birliğine vardık. Ulaştırmadan enerjiye, turizmden çevre, ticaret ve geniş yelpazede birçok iş birliği alanında ilgili kurumlarımız bundan sonraki süreçte bir araya gelecek.” ifadelerini kullandı.

Macaristan, Bulgaristan ve Sırbistan ile anlaşma yapılmıştı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarının karşılıklı tanınması kararını aldıklarını aktaran Çavuşoğlu, bu konuda hem Türkiye hem Yunanistan’ın farklı ülkelerle mutabakata vardığını hatırlatarak, Türkiye’nin daha önce AB üyesi olan Macaristan ve Bulgaristan ile ayrıca Sırbistan ile karşılıklı anlaşmaya vardıklarını hatırlattı.

Yunanistan ile turizm iş birliğini artırmak istiyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “İnanıyorum ki bugün vardığımız mutabakat karşılıklı olarak turizm sektörümüze olumlu etki yapacaktır. Bu olumlu adımları önümüzdeki süreçte özellikle turizm iş birliği noktasında artırmak istiyoruz. Türkiye olarak, Yunanistan ile ön koşulsuz ve ikili ilişkilerimizi her alanda geliştirmek için diyaloğa, görüşmelere hazırız” diye konuştu. (Anadolu Ajansı)

Bir yanıt yazın