Türkiye ve Yunanistan’da yeni Covid önlemleri ne?

Yunanistan 18 Aralık Cuma ve 7 Ocak 2021 Perşembe günleri arasında yurt dışından gelen tüm yolcuların 10 gün boyunca kendi kendilerini izole etmesi gerekeceğini açıkladı. Ayrıca Yunan vilayetleri arasında seyahatlere (yurt içi seyahat) 7 Ocak 2021’de sabah 6’ya kadar izin verilmeyecek. Öte yandan ülkemizde Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Yeni tip koronavirüs (Covid-19) yakın temaslılarının karantina süresinin 10 gün olarak güncellendiği bildirildi.

Yeni Covid uygulaması neleri kapsıyor?

Yunanistan Hükümeti Sözcüsü Stelios Petsas, hükümetin koronavirüsün (Covid-19) yayılmasıyla mücadele etmek için mevcut kilitleme önlemlerini Ocak 2021’in ilk haftasına kadar uzatmaya karar verdiğini söyledi.

Öte yandan Yunanistan’ın akşam 9’dan akşam 5’e kadar sokağa çıkma yasağı devam edecek.

18 Aralık Cuma ve 7 Ocak 2021 Perşembe günleri arasında yurt dışından gelenler aşağıdakileri yapmak zorunda:

– Varıştan 72 saat öncesine kadar gerçekleştirilen bir Yolcu Bulma Formu (PLF) ve negatif bir Covid-19 test sonucu (PCR)
– girişte hızlı bir Covid-19 testi
– 10 günlük önleyici karantina

Hükümet sözcüsü, Yunanistan’ın ülke çapındaki ikinci kilitlenmesine girmesinden bir ay sonra, son günlerde daha az Covid-19 vakasına rağmen ülkenin sağlık sistemi üzerindeki baskının yüksek kaldığını ve epidemiyolojik verilerdeki iyileşmenin beklenenden daha yavaş ilerlediğini belirtti.

Türkiye’de de aynı düzenleme mi?

Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Yeni tip koronavirüs (Covid-19) yakın temaslılarının karantina süresinin 10 gün olarak güncellendiği bildirildi.
Yakın temaslı kişilerde karantinanın sonlandırılması aşağıdaki şekilde güncellenmiştir:

“Yakın temaslılar 10 gün boyunca karantinada kalır.

* Karantina dönemi süresince herhangi bir semptom gelişmeyen kişilerin karantinası, PCR yapılmaksızın, 10. günün sonunda biter. Ancak bu kişiler toplumda uyulması gereken tedbirlere devam ederler.

* Ayrıca yakın temaslı olan ve izlem süresince semptom gelişmeyen kişilerde, PCR testi sonucuna göre 7. günün sonunda karantina sonlandırılabilir.

* PCR testi, ancak kapasitenin uygun olduğu durumlarda, en erken 5. günden sonra evde numune alınarak yapılabilir.

* PCR testi negatif çıkan ve semptom gelişmeyen kişilerde 7. günün sonunda karantina sonlandırılır.

* Yakın temaslılarda karantina hiçbir şekilde 7 günden önce sonlandırılamaz. Çalışanların 8. günde işe geri dönüşleri sağlanabilir.

* Bu uygulama yüksek riskli kişilere (yaşlı bakım evleri, ceza infaz kurumları, bağışıklığı düşük hastalar vb. toplu yaşam alanlar) bakım verilen alanlarda uygulanmaz. Ancak bu kişiler toplumda uyulması gereken tedbirlere devam ederler.”

Bir yanıt yazın