Türkiye’nin Lider Grup Otelleri hangileri?

Turizmdatabank.com’un 15 yıldan bu yana yaptığı Grup Oteller Araştırması’nın 2020 yılı çalışması tamamlandı. Bulgularına göre; bu grup gruplardan Hilton Worldwide, oda sayısı bakımından; Wyndham Hotels de coğrafi yaygınlık bakımından ilk sırada yer aldı. 2020 itibariyle Wyndham Hotels 40’a yakın ilimizde; Hilton Worldwide de 35’e yakın kentte faaliyet gösteriyor. Yaygınlık açısından bu grupları; Accor, Radisson, Intercontinental Hotel Group (IHG) ve Marriott izliyor.

Turizmdatabank.com’un yöneticisi olan ekonomist araştırmacı Erol Karabulut tarafından 15 yıldan bu yana yapılan Grup Oteller Araştırması’nın 2020 yılı çalışması tamamlandı.

Ülkemizde faaliyette olan 50 kurumsal* otel grup ve zincirinin analiz dildiği araştırma sonuçların göre Türkiye’de sahibi olduğu ve/veya franchise vb yöntemlerle işlettiği oda sayısı bakımından, 2 uluslararası grup ilk sıraları aldı.

Dünya liderleri Türkiye’de ne durumda?

Turizmdatabank.com’un bulgularına göre; bu grup gruplardan Hilton Worldwide, oda sayısı bakımından; Wyndham Hotels de coğrafi yaygınlık bakımından ilk sırada yer aldı.

2020 itibariyle Wyndham Hotels 40’a yakın ilimizde; Hilton Worldwide de 35’e yakın kentte faaliyet gösteriyor.

Oda sayış bakımında her 2 grup da 12’şer bin dolayında başabaş bir durumda iken Hilton, sayısal bakımdan, az bir farkla önde bulunuyor.

Yaygınlık açısından bu grupları; Accor, Radisson, Intercontinental Hotel Group (IHG) ve   Marriott izliyor.

Ulusal otel grup ve markaları ne durumda?

Oda sayısı ve şehir bazında ulusal otel markalarının yaygınlığı son 10 yılda artış kaydediyor. Ancak 2016 Krizi’nden 2019 sonuna kadar bazı otel gruplarında çözülmeler olurken, bazılarının yatırımlarında erteleme veya iptaller yaşanıyor.

Coğrafi yaygınlık (şehir sayısı) bakımından, son verilere göre; Anemon Hotels başı çekerken onu, Divan Hotels, Dedeman Hotels, Green Park Hotels, Kaya Hotels, Titanic Hotels ve Limak International Hotels izliyor.

Türkiye’de otel oda sıralaması ne oldu?

Ülkemizde en fazla oda çalıştıran otel grupları içinde ilk sıraları; Hilton Worldwide ve Wyndham Hotels başabaş seviyelerle önde bulunurken, onları; Accor Hotels, Crystall Hotels, Marriott Hotels, TUI’nin TT Hotels’i izledi. Yabancı otel gruplarında öne çıkanlar içinde; MP Hotels, Radisson, IHG de yer alıyor.

Ulusal markalarımızdan; Kaya Hotels, Rixos Hotels, Barut Hotels, Delphin Hotels, ATG Hotels, Otium Hotels ve Stone grup otelleri de ilk 10 içinde yerini aldı. Paloma, Titanic, Dedeman ve Limak Hotels de en fazla oda sayısına sahip diğer gruplar oldu. 

Türkiye’de oda sayısı bakımından en büyük konaklama grupları, 2020

10 BİN ODA VE ÜZERİ
HİLTON WORLDWİDE
WYNDHAM HOTELS
7-10 BİN ODA
ALL ACCOR
CRYSTAL HOTELS
TT HOTELS
4-7 BİN ODA
MARRİOTT INT.
İNT.CONT.IHG
KAYA HOTELS
RİXOS HOTELS
RADİSSON HOTELS
BARUT HOTELS
3-4 BİN ODA
OTIUM HOTELS
DELPHİN HOTELS
ATG HOTELS
STONE GROUP
ETS G.HOTELS
PALOMA HOTELS
2-3 BİN ODA
CORENDON HOTELS
MP HOTELS
EFTALIA HOTELS
TITANIC RESORTS
DEDEMAN HOTELS
LİMAK HOTELS
VOYAGE HOTELS
SUNİS HOTELS
GREEN PARK H.
DİVAN HOTELS
PGS HOTELS
ANEMON HOTELS
ELITE WORLD
TRENDY HOTELS
SHERWOOD HOTELS
DEFNE HOTELS

Dünya ve Türkiye’de Grup Oteller Araştırması 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.