“UCUZ TATİL” ARTIK MÜMKÜN MÜ?

Ucuz tatil nerede?

Türkiye’de ucuz tatil ve ucuz otel kavram algıları değişiyor. Artan maliyet baskısı ile tatil fiyatı ve otel fiyatı yukarı yönlü hareket ederken, seyahatçi de bu artış baskısını kısmen anlamış durumda. Ucuz tatil nerede? demeden önce rakamlara bakalım.

Türkiye’de tur fiyatı ne oldu?

Turizmdatabank’ın yaptığı analize göre; 2021 yılının başından beri, yurtiçinde 7 gün ve daha uzun süreli tur fiyatları ortalama % 62,5 yükseldi. Haziran ve temmuzda tur fiyatı yükselişi de % 84. Yani tur fiyatı enflasyonun 7-8 misli arttı. Yani ucuz tatil hayal mi oldu?

Ucuz otel mi arıyorsunuz?

Öte yandan aynı dönemde, yalnızca konaklama alanlar için otel fiyatı ortalama % 14, haziran ve temmuz ise % 20 yükseldi.

Türkiye otel yatağı lideri Antalya’da otel ücreti yedi ayda % 26, haziran ve temmuzda % 53 yükseldi. Aynı oranlar; İstanbul için %9 ve %15 oldu. İzmir’de de % 22,5 ve % 35 oldu. Muğla ve Ayrın gibi ege kıyılarında da % 23 ve % 32 oldu.

Bu zaman dilimi içinde otellerin hizmet üretim maliyetleri de % 35 yükseldi. Bu da % 20 olan oda fiyat artışının 15 puan üzerimde. Öte yandan otellerde işçilik maliyeti de ortalama % 25 yükseldi.

Ucuz otel mi arıyorsunuz? sorusuna cavp artık kolay değil.

“Türkiye’de Ucuza Tatil Yapabileceğiniz En İyi 10 Yer, En uygun fiyatlı tatil nasıl yapılır?, Türkiye’de en ucuz tatil nerede yapılır?, Tatil Fırsatları ve Tatil Kampanyaları, En Uygun ve Ucuz Tatil Otelleri” gibi sorulara bu rakamlarla da bakmak gerekmez mi?

DETAYLI RAPOR


Bir yanıt yazın