Uzmanlar, Resort Turizm Kongresi’nde Turizm ve Dijitalleşme için ne dedi?

Resort Turizm Kongresi’nde, Moderatörlüğünü Bahattin YÜCEL’in yaptığı Turizm ve Dijitalleşme konulu panele; Hotel Linkage | Digihens Pazarlama ve İş Geliştirmeden Sorumlu Başkanı Erhan KAYA, Hotelbeds Direktörü Paul ANTHONY ve HotelRunner Kurucu ve Yönetici Ortağı Ali BEKLEN konuşmacı olarak katıldı.


Pandemi sürecinde dijital ortamlarının çıkardığı temel dersin “sürekli bilgilendirme” dinamizmi ve yöntem yenilemesi olduğunun altını çizen Hotelbeds Direktörü Paul Anthony, Aşı yeni dönemde en belirleyici konu olsa da, “Maliyet” düşürme gibi popüler konularda daha sıkı işbirliği lazım. Talep geri gelecek ama endüstri buna hazır olmalıdır.

Önemli olanın “doğru ve iyi” yöntemleri bulma ve uygulama olduğuu vurgulayan Anthony, “ihtiyacımız uzun dönemli düşünek ve otomizasyon yollarını bulmaktır. Kaynaklar şu an yetersiz. Fiyatlar 2024‘e kadar beklendiği gibi olmayacak. Bu yüzden fiyatlandırma ve maliyetler iyi ölçümlenmeli. Entegre yöntemler gelişmeli. Öt yandan tüketici de buna zorlayacaktır, süreç yönetimlerne bu gözle bakmak durumundayız”dedi.

HotelRunner Kurucu ve Yönetici Ortağı Ali Beklen de, dijitalleşmeve yaratıcılığın paralel gelişmesi gerektiğinden hareketle; zamanlamanın da doğru seçilmesi üzerinde durdu. “Zamanlama doğru değilse başarı gelmez” diyen beklen, “Daha önce dijitalleşme baskısı düşüktü, Pandemide bir anda öne çıktı. Artık herkes big datayı kullanmak istiyor. Ama rekabet, diğer herşeyi bir kenarda sıkıştırrak olmaz, basitleştirmek üzerine, doğru zamanda başlanmalıdır”dedi.

Hotel Linkage | Digihens Pazarlama ve İş Geliştirmeden Sorumlu Başkanı Erhan Kaya ise, dijitalleşmeden ne anlaşıldığı ve onun ne olduğu konusunda akıllların netleşmesi gerektiğinin üzerinde durdu.

Müzik alanında; plaklardan MP3’lere oradan da dijital ortamlardaki aygıtlara uzanan gelişimin; icat mı yoksa yeni bir iş modeli mi olduğunun ayırt edilmesi gerektiğinin üzerinde duran Kaya, “mevcut olanı iyi bir iş modeli ile birleştirme temel davranış olmalıdır.”dedi.

Bir yanıt yazın