YENİ NESİL İSPANYOL TURİZMİ

İspanya turizminin fon nihtiyacı


İspanya turizminin geleceğini konuşan uzmanlar, son yıllarda artan AB fonlarının tek başına, İspanyol turizm sektörünü yeniden dönüştürmeye yetmediğini çünkü bunun için 5-10 yıl içinde, en az 200 milyar Avroya ihtiyaç duyulduğunu vuguluyorlar.

Rekabt gücü azalıyor


İspanya’daki bazı turistik yerlerin hala rekabetçi ama diğerlerinin düşüşte olduğunu belirten ve toparlanma için ciddi kaynak lazım diyen uzmanlar, Avrupa Yeni Nesil fonları sayesinde 2021-2023 döneminde 3.4 milyar Avro tutarında yatırım fonlaması olacağını vuguladı.

Ülkede üç yıl içinde kullanılacak bu yatırımların çoğu, olgun destinasyonları dönüştürmeyi hedefliyor. Ancak bu fonlar gerçekten çok ihtiyaç duyulan bu dönüşümün ihtiyaçlrını karşılamıyor.

Pandemiden sonra İspanya turizmi

Uzmanları tespitlerine göre;

– Bazı İspanyol turistik destinasyonları rekabetçi, canlı ve yakında mükemmel bir iyileşme sağlayacak. Ancak diğerlerinin ciddi rekabet gücü sorunları var veya düşüşte.

– Rekabet gücünün kaybı, destinasyonun modelinin veya olgunluğunun varsayılan tükenmesinden çok içsel nedenlerden kaynaklanmaktadır. Tesisin olgunluğa erişmeden önceki “kötü yaşamı”, mevcut durumunu büyük ölçüde açıklamaktadır.

– Pandemi tüketicilerde, pazarlarda ve dijital dağıtımda değişikliklere yol açacak. Ancak turizm sektörünü birçok durumda kötü bir finansal durumda ve diğerlerinde çok kötü durumda bırakacaktır. Ve turizm destinasyonu yöneticileri, pandemi sonrası yön bulma konusunda ciddi zorluklar yaşayacak.

– Çok sayıda destinasyonun yeniden dönüştürülmesinin maliyeti mali açıdan çok büyük, teknik açıdan karmaşık ve işbirliği, yönetişim ve liderlik açısından son derece zor. Her belediyedeki yüzlerce veya binlerce aktör arasında koordineli bir şekilde çaba sarf etmeye istekli, iyileştirme için kararlı bir hırs ve güçlü bir işbirliği kapasitesi (bazı durumlarda mevcut değildir) yeniden dönüştürmek için bir meslek gerektirir.

– Pandemiden İspanya’dan daha fazla etkilenen bazı turizm ülkelerinde bazı önemli sorular ortaya çıkmaya başlıyor. Bunu anlamak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.