Yunan turizmi Pandemide ne kazandı?

Yunan turizm geliri 4 Milyara düştü

Yunanistan Turizm Bakanı Harry Theoharis, koronavirüs (Covid-19) salgınına rağmen 2020’de yaklaşık 4 milyar avro gelir üretmeyi başardıklarını açıkladı.

Theoharis, 2021 bütçesi ile ilgili olarak parlamentoya hitaben yaptığı konuşmada, ilk kapatmanın ardından turizme açılma kararının resesyonun yüzde 5 azaltılmasına katkıda bulunduğunu söyledi.

Bakan, salgının Yunanistan’ı yılın başında en iyi turizm performansının zirvesindeyken vurduğunu ekleyerek, eşi görülmemiş küresel koşullar göz önüne alındığında, Yunanistan’ın hedeflerine ulaşmayı başardığını ekledi.

Yunanistan 2021’den umulu mu?

Yunan Ulusal Turizm Örgütü’nün (GNTO) ülkenin yeni reklam kampanyası için ilk kez tam bir rekabet (yaratıcı ve uygulama) başlattığını söyledi. Norveç, Avusturya, İsviçre gibi yüksek gelirli pazarları hedefleyen ve ABD, Kanada, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’a açılan yeni bir politikanın yanı sıra yeni dijital araçlar da devreye alınıyor.

Theoharis ayrıca, bölgesel düzeyde turizm seçeneklerini geliştirmek için çalışacak özel ve kamu sektörleri arasında işbirliği için ‘kümelerin’ işletilmesi için zemin hazırlayan Destinasyon Pazarlama ve Yönetim Organizasyonlarının kurulmasına da atıfta bulundu.

2021’i Yunanistan için önemli bir yıl olarak nitelendiren bakan, Yunan Bağımsızlık Savaşı’nın 200. Yıldönümünde Yunanistan’a kendisini yeniden halka tanıtma fırsatı sunacağını söyledi.

Bakan “2020’de başardığımız her ne olursa olsun, önümüzde büyük zorluklar var. Aşılama ve hızlı testler verileri değiştiriyor. Daha fazla insanı daha fazla güvenlikle karşılayabileceğiz. Bunun için uluslararası düzeyde yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Bununla birlikte, hem fiyat oluşumu hem de sunulan hizmetler açısından rekabet amansız olacaktır ”dedi.

Bir yanıt yazın