YUNANİSTAN, AŞISIZLARDAN COVİD-19 TESTİ İSTİYOR

Yunanistan Sivil Havacılık Otoritesi (HCAA) yaptığı açıklamada, Cuma günü sabah saat 6’dan itibaren 13 ülkeden Yunanistan’a giriş yapan aşısız yolcuların havalimanına varışta bir Covid-19 testi yaptırmaları gerektiğini duyurdu. Türkiye de dahil.

Hangi ülkelerden isteniyor?

Yeni havacılık direktifi (NOTAM), Mısır, Arnavutluk, Arjantin, Brezilya, Gürcistan, Küba, Birleşik Arap Emirlikleri, Hindistan, Çin, Libya, Fas, Türkiye ve Rusya’dan gelen aşısız yolcular için – uyruğu ne olursa olsun – Covid-19 hızlı testini zorunlu hale getiriyor.

Yunanistan’a kimlerin girmesine izin verilir?

Yunanistan, tüm AB ve Schengen Bölgesi ülkelerinden gelen yolculara açık ve AB üyesi olmayan ülkelerden gelen yolcuları yasaklamıştı.

Bununla birlikte, temel nedenlerle seyahat eden kişilerin ve aşağıdaki 35 AB dışı ülke ve bölgeden gelen yolcuların – gerekli belgelere sahip olmaları koşuluyla – daha sonra kendi kendine tecrit şartı olmaksızın Yunanistan’a girişlerine izin verilir:

Avustralya, Kuzey Makedonya, Birleşik Arap Emirlikleri , Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, İsrail, Kanada, Beyaz Rusya, Bahreyn, Yeni Zelanda, Güney Kore, Katar, Çin, Kuveyt, Ukrayna, Rusya, Suudi Arabistan, Sırbistan, Singapur, Bosna Hersek, Karadağ, Arnavutluk, Japonya, Lübnan, Azerbaycan, Ermenistan, Ürdün, Moldova, Brunei, Kosova, Andorra, Monako, San Marino, Vatikan ve Türkiye.

Bir yanıt yazın