YUNANİSTAN, HOLLYWOOD’U HEDEFLİYOR

Hollywood Yunanistan’da


Yunanistan’ın yabancı film ve TV yapımcılarına sunduğu karşılaştırmalı avantajlar ve teşvikler, Ekim ayı başında online olarak gerçekleştirilen Hollywood Yunanistan’da Forumu’nda tartışıldı.

New York Yunan Amerikan Ticaret Odası, Yunanistan Uluslararası Ticaret Odası (ICC Hellas) ve Ulusal Görsel-İşitsel Medya ve İletişim Merkezi (EKOME) tarafından düzenlenen etkinliğe 400’ün üzerinde izleyici katıldı.

Yatırım teşvik programına

Forumda EKOME Başkanı ve CEO’su Panos Kouanis, merkezin Yunanistan’daki yabancı ve yerli görsel-işitsel yapımları desteklemeyi amaçlayan yatırım teşvik programına değindi. Program, yabancı yapımlar için % 40 nakit indirimi, vergi teşvikleri ve Yunanistan’da bir film ofisleri ağının geliştirilmesini içeriyor.

Film yapımından ne kazanıldı?

Bakoyanni, Nia Vardalos’un yeni bir filminin 2022’de Atina’da çekilmeye başlayacağını açıkladı. Belediye başkanı, Ekonomik ve Endüstriyel Araştırma Vakfı’nın (IOBE) verilerine atıfta bulunarak, yabancı film yapımlarının şimdiye kadar Yunan ekonomisine 108 milyon avro katkıda bulunduğunu söyledi.

Bu arada, yaz aylarında Selanik ve Orta Makedonya’daki birçok destinasyon, Antonio Banderas’ın başrolde olduğu yeni film “The Enforcer”ın çekim mekânları oldu.

Kuzey liman kenti, 30 Ekim’de başlaması ve bir ay sürmesi beklenen Hollywood gişe rekorları kıran “The Expendables 4”ün yapım ekibine de ev sahipliği yapacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.