YUNANİSTAN’IN 2022’DE PANDEMİ ÖNCESİNE ULAŞACAK

2019 turizm seviyelerine ulaşılacak

Yunanistan merkez bankası geçtiğimiz günlerde, sektörün ürünlerini çeşitlendirmesi ve daha fazla yatırım çekmesi koşuluyla ülkenin 2022’de pandemi öncesi 2019 turizm seviyelerine ulaşabileceğini söyledi. Yunanistan Merkez Bankası (BoG) Para Politikası Ara Dönem Raporun’da “2021’deki turizm sektörü performansı, gelecek yıl için seyahat akışları ve ilgili gelirler için olumlu beklentiler yaratıyor ve bu dönemde performansın 2019 seviyeleri civarında olması bekleniyor”dendi.

Büyüme tahminleri

BoG analistleri, uluslararası turizmden gelen güçlü desteğe, euro bölgesi toparlanmasına ve yatırımın hızlanmasına bağlı olarak, 2022’de yüzde 5.0 ve 2023’te yüzde 3,9’luk bir büyüme oranı öngörüyor.

Ocak-Ekim 2021 döneminde seyahat gelirleri 10.2 milyar avroya yükseldi ve Omicron varyantının başlaması nedeniyle dinamiklerin Aralık ayında durmasıyla gelişler 13.763 bine ulaştı. BoG analistleri, turizm gelirinin olumlu eğilimini 2022 ve 2023’te Yunan ekonomisini ve büyümesini destekleyerek sürdürmesini bekliyor. Rapor ayrıca, boru hattındaki önemli yatırımlar nedeniyle sektörün ekonominin itici gücü olarak kilit rolüne de atıfta bulundu.

Tematik turizm seçenekleri

Ancak raporun analistleri, Yunanistan’ın tematik turizm seçeneklerini geliştirmek ve yeni pazarlara nüfuz etmek de dahil olmak üzere turizm ürününü çeşitlendirmesi gerektiğini vurguluyor. Ayrıca gelirleri istikrara kavuşturmak için yeni ihracat ürünleri yaratması gerekiyor.

Rekabet gücü açısından Yunanistan, diğer rakip destinasyonlara kıyasla Akdeniz pazarındaki konumunu korumayı başararak İspanya, İtalya ve Türkiye’nin ardından dördüncü sırayı aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.