UÇAK KAZASI AZALDI

koronavirüs pandemisinin faydası?

2020 ve 2021 yıllarında, koronavirüs pandemisini kontrol altına almak için dünya çapında uygulanan hareketlilik kısıtlamaları nedeniyle havayolu endüstrisinin faaliyetindeki düşüşten kaynaklanan ölümcül hava kazası oranında önemli bir düşüş oldu. 2020 yılında 299 kişinin hayatını kaybettiği beşi ölümlü 40 kaza meydana geldi. 2021’de dördü ölümcül, 81 kişinin öldüğü 38 hava kazası meydana gelirken, bir önceki yıl kaydedilen ölümlerin üçte birinden azı, bu 2017’den bu yana havacılıktaki en düşük ölümlü kaza oranı.

Havacılık güvenliği

Hollandalı havacılık güvenliği danışmanlığı To70, bir önceki yıla göre düşüş gösteren ticari havayolu kazalarından kaynaklanan ölümler için 2021 rakamlarını yayınladı.

Bu rakamlar, 2020’deki milyon uçuş başına 0,27’ye kıyasla, ticari hava taşımacılığında büyük uçaklar için 2021 ölümlü kaza oranını milyon uçuş başına 0,18’lik bir ölümcül kaza oranı oluşturmakta.

To70 Sivil Havacılık Güvenliği Raporu, yalnızca yolcuların çoğunluğu tarafından kullanılan daha büyük yolcu uçaklarındaki kazaları inceler ve teknik arızalar, insan hatası veya yasa dışı müdahale olup olmadığına bakılmaksızın tüm nedenleri içeriyor.

2021’deki kazalar2

2021’deki dört ölümcül kaza, Endonezya’dan Sriwijaya Air, South Sudan Supreme Airlines, Rusya Aeroservice ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden Malu Aviation tarafından gerçekleştirildi. Raporda, “Covid ile ilgili sorunlar kazalara yol açmazken” denilirken… “Havacılık olay verilerinde, hareketsizlik dönemlerinin ardından hazırlık eksikliğinin/cehaletinin uçuş güvenliğini etkilediğine dair kanıtlar var Uzun süre devamsızlıktan sonra tazeleme eğitimi ile ilgili sorunlar, düşük yükte çalışma, yani optimum performans için yeterli teşvik veya motivasyon yok ve ruh sağlığı sorunları, endüstrinin ele almaya çalıştığı faktörlerdir” denildi.

Leave a Reply