YENİ VARYANT OMİCRON ÖNLEMLERİ

Yeni varyant Omicron


Çoğu ülkede COVID-19’un yayılmasını kontrol etmek için seyahat kısıtlamaları getirdi:

1 Aralık’tan itibaren yalnızca tam aşıları olan Birleşik Krallık yolcularının İspanya’ya girmesine izin verilecek. İsviçre, Birleşik Krallık da dahil olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinden gelenler için giriş koşullarını değiştirdi. Birleşik Krallık şimdi tüm gelenlerin 2. günün sonundan önce bir PCR testi yapmasını ve olumsuz bir sonuç alana kadar kendilerini izole etmelerini şart koşuyor.

Yasaklar artıyor

Yeni varyant Omicron nedeniyle, birçok Avrupa ülkesi Güney Afrika ülkelerinden zorunlu olmayan varışları yasaklıyor. Avusturya’da tam kilitlenme güçlendirildi, bu da turistler için girişin tamamen yasaklanması anlamına geliyor. Almanya, Hollanda ve Belçika’da artan kısıtlamalara yol açan vakalarda bir artış oldu. Portekiz’in test gereksinimleri 1 Aralık itibariyle değişiyor.

Belarus

Belarus’a belirli kısıtlamalar altında hava yoluyla seyahat etmek hala mümkündür, ancak eğlence amaçlı kara seyahati şu anda yasaklanmıştır. Şu anda, çoğu ülke yüksek riskli kabul ediliyor ancak tam aşılı varışlar kısıtlamalardan muaf. Tüm kamusal alanlar ve turistik yerler, bazı kısıtlamalarla birlikte açıktır. Tam aşıları olan yabancı gelenlerin artık girişten 72 saat önce PCR testi yapmaları gerekmemektedir. Bu kural hala aşılanmamış altı yaşın üzerindekiler için geçerlidir. Toplu taşıma araçlarında maske zorunlu.

Belçika

Aşı kanıtı ve negatif bir COVID testinin ardından tüm AB ve AEA ülkelerinde kısıtlamasız seyahate izin veren AB Dijital COVID Sertifikası’na (EUDCC) bağlı.

Ülkeye giren herkes, varıştan 48 saat önce bir Yolcu Bulucu Formu (PLF) doldurmalıdır.

Avrupa dışından tam olarak aşılanmış varışların, bir PCR testi yaptırmaları ve olumsuz bir sonuçla karşılaşana kadar Belçika’da karantinaya almaları gerekir.

Şu anda Birleşik Krallık dahil olmak üzere yüksek riskli bölgelerden gelen ve 10 gün karantinaya alınması beklenen kişiler için farklı PCR düzenlemeleri geçerlidir.

Maskeler artık dışarıda zorunlu değil, mağazalar, ibadethaneler ve toplu taşıma gibi kapalı alanlarda zorunlu olmaya devam ediyor.

Barlara, restoranlara, kafelere ve diğer kapalı mekanlara giren kişiler, Belçika Covid Güvenli Bilet (CST) sistemi aracılığıyla COVID-19 güvenli durumlarını göstermelidir.

22 Kasım’dan itibaren evden çalışma teşvik ediliyor, 10 yaşından büyük herkesin toplu taşıma araçlarında, bar ve restoranlarda, tiyatro ve sinemalarda ve açık havada düzenlenenler de dahil olmak üzere halka açık etkinliklerde maske takması gerekiyor.

Artık Noel pazarları, içeride 50’den fazla ve açık havada 100’den fazla kişinin katıldığı etkinlikler ve bar ve restoranlardaki özel etkinlikler için sağlık kartları gerekecek.

Fransa

Aşı kanıtı ve negatif bir COVID testinin ardından tüm AB ve AEA ülkelerinde kısıtlamasız seyahate izin veren AB Dijital COVID Sertifikası’na (EUDCC) bağlı. Fransa, kamusal alanlara giriş için ‘yeşil geçiş’ uyguluyor. Birleşik Krallık’tan tam aşılı ziyaretçilerin artık seyahatten önce negatif bir test sonucu sunmaları gerekmiyor. Ancak semptomları olmadığını belirten bir ‘yeminli ifade’ doldurmaları ve aşı kanıtı göstermeleri gerekiyor.

Eurostar tarafından İngiltere’den Fransa’ya seyahat eden aşılanmamış yolculardan Gare du Nord’a vardıklarında bir COVID-19 testi yaptırmaları istenecektir.

26 Kasım itibariyle, yeni bir varyant nedeniyle Güney Afrika’dan varışlar yasaklandı.

Tüm kapalı kamusal alanlarda ve kalabalık kuyruklar, marketler veya stadyum tribünleri gibi bazı dış mekanlarda maske takmak zorunludur.

Almanya

Aşı kanıtı ve negatif bir COVID testinin ardından tüm AB ve AEA ülkelerinde kısıtlamasız seyahate izin veren AB Dijital COVID Sertifikası’na (EUDCC) bağlı.

Almanya, kamusal alanlara giriş için bir ‘yeşil geçiş’ uyguluyor.

Ülkeye giriş yapan yolcuların seyahat etmeden önce bir dijital kayıt formu doldurmaları ve tam aşı veya negatif bir COVID testi kanıtına sahip olmaları gerekir. 21 Kasım itibariyle, Belçika, İrlanda, Yunanistan ve Hollanda’dan aşılanmamış yolcular Almanya’ya vardıklarında on güne kadar kendilerini tecrit etmek zorunda kalacaklar. Karantinanın beşinci gününde veya sonrasında negatif bir test göndererek bu süre kısaltılabilir. Bu ülkelerden gelenlerin de Almanya’nın Dijital Giriş Portalına kaydolması gerekecek.

26 Kasım’da, burada keşfedilen yeni varyant nedeniyle Güney Afrika’dan yapılan uçuşlarda yalnızca Alman vatandaşlarının ülkeye girişine izin verileceği açıklandı. Gelenlerin aşılı olsun ya da olmasın 14 gün karantinaya alınması gerekecek.

Diğer “endişe verici alanlardan” varışlar, burada ayrıntılı olarak açıklanan farklı kurallara tabidir.

Alman bölgeleri, Kasım ortasından bu yana yeni kısıtlamaların uygulanmasına yol açan kendi kısıtlamalarını belirleme konusunda bazı yetkilere sahiptir. Kısa sürede değişebilecekleri için, o sırada hangi kısıtlamaların yürürlükte olduğunu nerede bulacağınızı araştırmak en iyisidir.

Münih ve Bavyera Noel pazarlarını iptal etti, ancak diğerleri şu anda hala çalışıyor.


Yunanistan


Aşı kanıtı ve negatif bir COVID testinin ardından tüm AB ve AEA ülkelerinde kısıtlamasız seyahate izin veren AB Dijital COVID Sertifikası’na (EUDCC) bağlı.

Plajlar açık ama insanların sosyal mesafe koyması gerekiyor. Tüm kapalı halka açık yerlerde maske takılmalıdır.

Yunanistan’ın bazı adalarında sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Neredeyse tüm varışlar için bir PCR testi, AB Dijital Sertifikası veya aşı kanıtı gereklidir.

Tüm varışlar bir Yolcu Bulucu Formu doldurmalıdır.

26 Kasım’dan itibaren, aşağıdaki ülkelerden gelen yolcuların yalnızca temel nedenlerle girişlerine izin verilecek: Güney Afrika, Botsvana, Namibya, Lesoto, Zimbabve, Mozambik, Eswatini, Zambiya ve Malavi. Bu gelenler varışta 10 gün karantinaya almak zorunda kalacaklar.

İtalya

Aşı kanıtı ve negatif bir COVID testinin ardından tüm AB ve AEA ülkelerinde kısıtlamasız seyahate izin veren AB Dijital COVID Sertifikası’na (EUDCC) bağlı.

Çoğu kapalı mekana girmek için bir ‘yeşil geçiş’ gereklidir. Tüm detaylar burada.

Ülke renk kodludur ve tüm bölgeler şu anda en düşük riskli beyaz bölgededir, yani açık havada yemek yemeye izin verilir ve oteller açıktır.

26 Kasım itibariyle, yeni varyant nedeniyle Güney Afrika, Lesoto, Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Namibya ve Eswatini’den varışlar yasaklandı.

Rusya

Rusya sınırlarından giriş ve çıkışlara yönelik geçici kısıtlamalar Mart 2020’nin sonunda yürürlüğe girdi, o zamandan beri İngiltere, Fransa, Finlandiya ve düzinelerce başka ülkeye yeniden açıldı. Rusya’ya gelen tüm yolcuların ateşi kontrol edilecek ve negatif bir PCR testi sonucu vermeleri istenecektir. Barlar, restoranlar ve turistik yerler artık açık.

İspanya

Aşı kanıtı ve negatif bir COVID testinin ardından tüm AB ve AEA ülkelerinde kısıtlamasız seyahate izin veren AB Dijital COVID Sertifikası’na (EUDCC) bağlı.

Risk bölgeleri listesindeki ülkelerden (Fransa ve Almanya dahil) gelen yolcular için artık PCR’ler yerine antijen testleri kabul edilirken, düşük insidanslı alanlar için herhangi bir test gerekmemektedir.

1 Aralık’tan itibaren, Birleşik Krallık’tan gelen yolcuların tam aşı olduklarını kanıtlamaları gerekmektedir. Bu, ikinci dozu varıştan en az 14 gün önce almış olmanız gerektiği anlamına gelir. 12 yaşından küçük çocuklar bir yetişkinle seyahat ederken muaftır. Bu kural, Kanarya Adaları ve Balear Adaları dahil tüm İspanya için geçerlidir.

Omicron varyantı nedeniyle 30 Kasım’dan itibaren Güney Afrika ve Botsvana’dan uçuşlar yasaklandı.

Leave a Reply