YUNANİSTAN YENİ KISITLAMALARI AÇIKLADI

Sağlık bakanı açıkladı

Ülkenin sağlık bakanı Thanos Plevris, Yunanistan’ın yeni Covid-19 kısıtlamalarının vatandaşları korumayı ve ekonomiyi açık tutmayı hedeflediğini söyledi. Bakan, koronavirüs pandemisinin ülkede daha fazla yayılmasını önleme çabalarının bir parçası olarak Başbakan Kyriakos Miçotakis tarafından açıklanan yeni önlemleri ayrıntılı olarak açıkladı.

Yeni önlemler

Kategori 1: Aşılı ve aşısız tüm vatandaşlar tarafından herhangi bir ek önlem alınmadan erişilebilir yerler. Herkes maske takmalı ve gerekli yerlerde sosyal mesafe kuralına uyulmalıdır.

Kategori 2: Aşılı vatandaşların yanı sıra, sırasıyla son 72 ve 48 saat içinde gerçekleştirilen negatif PCR veya hızlı Covid-19 testi sonucu gösteren aşısızların da erişebildiği alanlar.

Bunlar arasında perakende mağazaları, kuaför ve güzellik salonları, açık havada oturma imkanı bulunan kafe ve barlar ile işyerleri, okullar ve diğer eğitim kurumları ile ibadethaneler (kiliseler) bulunmaktadır.

Kategori 3: Kapalı mekanlar – restoranlar, müzeler, tiyatrolar ve sinemalar – ve ayrıca spor salonları, MICE salonları ve stadyumlar yalnızca aşılanmış veya iyileşme belgesi sunanlar tarafından erişilebilir (altı ay geçerlidir).

Aşısız kişilerin Covid-19 test sonucu negatif olsa bile yukarıda belirtilen kapalı alanlara girmeleri yasaktır.

4-17 yaş arası küçüklerin, son 24 saat içinde yapılan kendi kendine test sonucu negatif olan tüm mekanlara girişine izin verilecektir.

Girişlerde sertifika ve kimlik doğrulama kontrolleri yapılacaktır. Tüm sertifikalar (basılı veya cep telefonlarında) Covid Free uygulaması tarafından taranacaktır.

AB üyesi olmayan ülkelerden gelen kişilerin aşı sertifikalarını kağıt üzerinde ibraz edebilecekleri belirtilmektedir. Covid Free uygulaması tarafından yalnızca AB aşı sertifikalarının tanındığı ve AB Dijital COVID Sertifikası ile uyumlu bir sisteme sahip ülkelerden alınan sertifikaların tanındığı hatırlatıldı.

Kurallara uymayan vatandaşlar ve işletmeler ağır para cezaları ile karşı karşıya kalacak.

Leave a Reply