2020’de İspanya Şarap turizmi ne durumda?

İspanya Şarap turizmi konaklama ve kültüre destek veriyor

Dünya’nın en çok turist çeken ülkelerinden İspanya, Fransa ve İtalya gibi şarap turizminde de adından söz ettiriyor. Ülkede son 10 yılda istikrarlı gelişen İspanya Şarap Turizmi; İspanya Şarap Şehirleri Birliği (ACEVIN) tarafından açıklanan verilere göre turist ve ziyaretçi sayısını 1 milyondan 3 milyona çıkardı. Bir şarap turu turisti, İspanya’ya genel turist günlük harcamasından daha yüksek gelir bırakıyor.

Şarap turuna katılanlar otellerde geceleme yapıyor mu?

Turizmdatabank.com’un İspanya Şarap Şehirleri Birliği (ACEVIN) tarafından İspanya Şarap Rotaları Turizm Gözlemevi aracılığıyla gerçekleştirilen 11. Şarap Turizmi Talebi Raporundan derlediği bilgilere göre; turlara katılanların % 63’ü ziyaret edilen yerde konaklamayı seçiyor.
Şarap turlarına katılanların ortalama kalış süresi 2,41 gün, ortalama günlük harcamaları da 162 Avro olarak gerçekleşti.

Sarap turlarına çıkanlar nerede konaklıyor

2019’un ikinci yarısı ve 2020’nin ilk yarısını kapsayan dönemde, şarap turları güzergahlarında konaklayanların % 22,2’si 4 yıldızlı otelleri, % 18,6’sı da kırsal konaklama birimlerini tercih etti. 3 yıldızlı tercihi % 14,6 ve 5 yıldızlı tercihi de % 6 dolayında.

Şarap turları kültür turizminin de canlandırıyor

Turlara katılanları % 40’ı doğrudan şarap destinasyonunu tanımak amaçlı hareket ederken, yüzde % 38’i tatillerinin veya eğlence gezilerinin bir varış noktası olarak diğerleri de gastronomi, kültür veya doğayı öne çıkarıyor.

İspanya’da şarap turizmine kaç kişi katılıyor?

2019 yılında İspanya’da şarap imalathanelerine ve müzelere yapılan ziyaretler % 3,9 artarak 3 milyon 76 oldu. Bu ziyaretlerde harcanan para da % 5,6 artarak 85,6 milyon Avro oldu.

İspanya Şarap Rotalarında şarap turizmi tarafından üretilen toplam cironun yeni ürün ve rotalarla yakın gelecekte, 256 milyon Avuro’ya yakın olacağı tahmin edilmektedir.

İSPANYA ŞARAP TURİZMİ DETAYLI RAPOR İÇİN…

Bir yanıt yazın