2021 KÜRESEL HAVAYOLU KAPASİTESİ

Havayollarında küresel sunum


2021’de, havayolları küresel olarak 5,7 milyar koltukluk bir hava kapasitesi sundu. Bu rakam, COVID-19 pandemisinden önceki yıl olan 2019’da bildirilen 8,7 milyara ve normal bir faaliyet paterniyle geçen yıla kıyasla %35’lik bir düşüşü temsil ediyor.

2021’de canlanma

2021’in ikinci yarısı ilkinden daha güçlü bir toparlanma yaşadı ve yeni omikron varyantı ortaya çıkana kadar Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya gibi yüksek iç aktiviteye sahip pazarlar sayesinde küresel ulusal kapasite 2019 seviyelerinin %80’ine vardı.
OAG’nin verilerine göre, Noel ve Yeni Yıl sezonunun ardından havayolları şimdi yılın ilk çeyreği için planladıkları kapasiteyi, özellikle Aralık ortasından bu yana yaklaşık 11,4 milyon koltuk ve birçok koltuktan tekrar kaldırıyor. Önümüzdeki haftalarda daha fazla koltuğun sistemden çıkarılması bekleniyor.

Geçen yılın üzerinde

Bununla birlikte, 2021 ile karşılaştırıldığında, Ocak 2022’deki toplam kapasite, geçen yılki 246,5 milyon koltukla karşılaştırıldığında 366.4 milyon koltukla şu anda geçen yılın seviyesinin %50 üzerinde.

Ulusal pazarlarda durum

20 ana ulusal pazar arasında İspanya, Ocak 2022 için planlanan hava kapasitesinde yedinci sırada yer alıyor ve İtalya, Türkiye, Almanya ve Fransa onu izliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, personel sıkıntısı ve ülkeyi vuran şiddetli hava fırtınaları nedeniyle yapılan iptallere rağmen, başta yer alıyor. Onu Çin ve Hindistan izliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir