2021’de Avrupa içi ve yurtiçi seyahate ilgi nasıl olacak?

Avrupa Seyahat Komisyonu‘nun (ETC) geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir araştırmaya göre, Avrupalıların seyahat etme istekleri hala yüksek ama Covid-19’daki canlanmanın 2021’de yurtiçine daha fazla yansıyacağı tahmin ediliyor.

Avrupalılar nerede tatile gidecek?

Avrupa Seyahat Komisyonu’nun (ETC) yaklaşık 6 bin katılımcıyla yaptığı Yurt İçi ve Avrupa İçi Seyahat anketine göre; kitlenin % 53,6’sı gelecek 6 ay içinde bir seyahate çıkmayı planlıyor. Yüzde 38,8’i de yurtiçinde ve yüzde 39,2’si de diğer Avrupa bölgelerine gitmeyi istiyor.

Bununla birlikte, kişisel sağlıkla ilgili endişeleri gerekçe göstererek bu yılın sonuna kadar seyahat etmek isteyen yanıtlayıcıların sayısında yüzde 18’lik bir düşüş oldu. Öte yandan kitle içinde; kesin zamanlama ve belirli varış yeri konusundaki belirsizlik, yüzde 6’lık bir artış gösterdi.

Hangi ülke öne çıkıyor?

Zamanlama ve destinasyon tercihi konusundaki belirsizlik ararken, Yunanistan’ın, Avrupa içi seyahat için Yüzde 7,7 ile İspanya ilk sırada olurken ardından İtalya (yüzde 7,5), Fransa (yüzde 6,8) ile ilk 3 destinasyon oldular. Almanya (yüzde 11,6) ile ilk sırada yer alırken Yunanistan gerileyerek beşinci sıraya geldi.

Tatil tercihleri ne?

Ankete katılanların çoğunluğu (yüzde 65) seyahatin birincil amacının eğlence olduğunu söyledi ve bunu arkadaşları ve akrabalarını ziyaret ettiklerini (yüzde 20) izledi.

En çok tercih edilen yerler şehir gezileri (yüzde 20,3), doğa ve dış mekan (yüzde 14,9), kültür ve miras (yüzde 14,7) ve yüzde 39’u kayak ve snowboard tatillerine gitmek istiyor.
Aynı zamanda, yüzde 11’i seyahat kararlarında önemli bir faktörün esnek bir iptal politikasının mevcudiyeti ve yüzde 10’unun Covid-19 için etkili bir aşı veya tedavi olasılığı olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.