İspanya turizmi, Covid sürecinde turizmdeki normalleşme için ne istiyor?

İspanya’da turizm sektörü geçici istihdamın 2021 ortasına kadar uzatılmasını istedi. Sektör; KDV başta olmak üzere vergilerde indirim de talep ediyor.

İspanya turizmi, Covid sürecinde turizmdeki normalleşme için ne istiyor?

İspanya’da Covid 19’dan muzdarip hale gelen turizm sektörü, geçici istihdam desteği uygulamasının (ERTE) 2021 ortasına kadar uzatılmasını istedi

Turizmde işsizlik nereye varır?

Geçici İstihdam Yönetmeliği dosya süresinin Eylül sonu dolacağı İspanya’da Turizm Kurulu, önlemlerin alınmaması durumunda sektördeki toplam 2,7 milyon kişiden 1,5 milyonun yıl sonunda işsiz kalacağı uyarısında bulundu.

Sektör, İspanyol Hükümeti’ni, yaklaşık 7 milyar Avroya mal olacak bir dizi özel ERTE’yi (geçici istihdam yönetmeliği) etkinleştirmeye çağırdı.

İspanya turizmi pandemide her ay ne kadar gelir kaybediyor?

İş dünyası birliği de, haftada yaklaşık 5 milyar Avro kaybeden sektöre yardımcı olunması için 21 başlıkta mali ve işgücü önlemlerini içeren belge sundu.

Turizm Kurulu Başkanı Joan Molas, hükümetin ERTE’yi 30 Haziran 2021’e kadar uzatmasını istedi.
Ayrıca Turizm Kurulu, sektördeki pandemik felaketi hafifletmek için İspanya’nın 21 milyar Avro alacağı Avrupa işsizlik teminat mekanizmasının (SURE) devreye alınmasını da talep etti. Halen ülkede 9.500 acentenin 5.000’inikapalı, 270.000 bar ve restoranın da 90 binden fazla kepenk kapatmış durumda.

İspanya, turizmde % 7 KDV istiyor

Turizm Kurulu KDV’nin 2022’nin sonuna kadar % 7’ye indirilmesini, sosyal turizm programları için  % 4’lük süper indirimli KDV’nin ve bunların arasında eyalet ve yerel vergi ve harçların azaltılması ve iade edilmesi için genel bir planı savunuyor.
Öte yandan Molas, Hükümeti, havalimanı ücretlerinin askıya alınmasıyla sektörün yeniden faaliyete geçmesine katkıda bulunmaları için Avrupa Komisyonu ve Aena’ya kurtarma ve yeniden yapılandırma planlarını sunmaya çağırdı.

Bir yanıt yazın