hotelersonel
Personel eksikliği sıkıntısı, Avrupa ve ABD'deki otellere başta olmak üzere dünya seyahat pazarının en büyük sorunları içinde yükseliyor.

ABD, OTELLERDE PERSONEL EKSİKLİĞİNE NASIL ÇARE BULDU?

Otellerde Personel eksikliği sıkıntısına ABD’den çözüm

Personel eksikliği sıkıntısı, Avrupa ve ABD’deki otellere başta olmak üzere dünya seyahat pazarının en büyük sorunları içinde yükseliyor. Mesela ABE’de Amerikan Otel ve Konaklama Derneği (AHLA), üyelerinin yüzde 97’sinin bu sıkıntı içinde olduğunu söyledi. Üyelerin yarısı işçi sıkıntısının ciddi boyutlara ulaştığı ve kamunun harekete geçmesi gerektiğini belirtti.

ABD personel sıkıntısına çare buldu mu?

ABD’de ALHA üye otellerin yüzde 58’i bu sıkıntıyı en büyük zorluk olarak tanımlarken işçi sıkıntısından en çok zarar gören işlerin, temizlik hizmetleri olduğu ortaya çıktı. Ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok otel, mevcut boş kontenjanları doldurmak için bir dizi teşvik sunmaya başladı. Otelerin yüzde 90’ı ücretleri artırırken, yüzde 71’i daha fazla esnek zaman kullanımı imkanı sundu. Yüzde 43’ü de çeşitli bir dizi faydayı devreye soktu. Bu önlemlerin işe yaradığı belirtilirken, kanıt olarak da son üç ayda şirketlerin kuruluş başına ortalama 23 yeni çalışanı işe alması gösterildi.

Reklamlara başvurdular

Öte yandan AHLA, otellere yardımcı olmak için “A place to stay” sloganıyla reklam kampanyaları yapıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok konuşulan ikinci dil olan İspanyolca’ya da bu reklamlara dahil ettiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.