ACCOR’DAN İKİ YENİ GİRİŞİM

Net sıfır stratejisi

12 Kasım’da Glasgow’daki BM İklim Değişikliği Zirvesi (COP26), dünyanın küresel ısınmayı 2050 yılına kadar 1,5°C ile sınırlamak ve bir iklim krizini önlemek için çok daha fazlasını yapması gerektiğine dair net bir fikir birliği ile sona erdi. Konaklama sektöründe lider olan Accor, iki yeni girişimle net sıfır stratejisine olan bağlılığını sürdürüyor.

Net Pozitif Konukseverliğe Yeni Bir Yol

Şirketten yapılan açıklamada şöyle dendi:
 3 Kasım’da Accor ve Sustainable Hospitality Alliance’ın diğer 13 üyesi, Net Positive Hospitality için yeni bir Pathway duyurdu. Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi tarafından desteklenen bu girişim, hem zincirler hem de bağımsız oteller için çevresel etkilerini iyileştirmeleri için pratik bir çerçeve sunuyor. Dört net aşama için pratik araçlar öneren Pathway, emisyonlar, su kullanımı, atık ve kaynak tedariki gibi kritik konuları ele alarak otellere gezegen üzerinde yenileyici bir etkiye doğru rehberlik edecek.

Aynı zamanda İttifak, konaklama endüstrisinde sürdürülebilirliği ilerletmek için geliştiriciler, yatırımcılar ve franchise’lar için üye üyeliği başlattı.

Pathway’i Accor’un sürdürülebilirlik yolculuğunda “önemli bir adım” olarak nitelendiren Sürdürülebilirlik Baş Sorumlusu Brune Poirson, “Otelcilik sektöründeki meslektaşlarımız ve ortaklarımızla çalışmanın, sürdürülebilir değişimi gerçekleştirmenin en etkili yolu olduğuna inanıyoruz” dedi.

UNTWO’nun Turizmde İklim Eylemi Üzerine Glasgow Deklarasyonu

Aynı ruhla Accor, 4 Kasım’da BM Dünya Turizm Örgütü (UNTWO) tarafından başlatılan Turizmde İklim Eylemi hakkında Glasgow Deklarasyonu’nu imzaladı. 2050’ye kadar net sıfır. Bu taahhüdü desteklemek için her imza sahibi, Net Pozitif Konukseverliğe Giden Yol’a dayalı olarak 12 ay içinde somut ve güncel bir iklim planı sunmalıdır.

Net sıfır emisyon için uzun vadeli bir taahhüt

Bu girişimler, Accor’un halihazırda vermiş olduğu güçlü taahhütleri pekiştiriyor. Özellikle Mart 2021’de şirket, bilime dayalı iddialı bir emisyon azaltma hedefi belirledi: Bilime Dayalı Hedef girişimi tarafından onaylanan 2019 temel yılına kıyasla 2030 yılına kadar -%46 mutlak emisyon. Accor aynı zamanda ‘1.5°C için Ticari Hırs’ programına katılarak Accor’u 2050 yılına kadar net sıfır emisyon elde etme konusunda uzun vadeli taahhütte bulunan ilk uluslararası otel grubu haline getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.