Almanya’da sonbahar tatilinde ve 2021’de ne olacak?

Yaklaşan sonbahar tatilleri Alman vatandaşlarının odak noktası. Eylül’de Yunanistan ve Almanya’ya tatil gezileri için özellikle güçlü talep vardı ve Portekiz, İtalya ve Avusturya da nispeten iyi performans gösterdi.

Bununla birlikte, mevcut seyahat uyarıları nedeniyle birçok popüler seyahat destinasyonunun yüksek iptal alması mevcut 2020 yaz sezonu için elde edilen rezervasyon gelirlerinin, önceki yılın hacminin yüzde 12’sine düştü.

Almanya’da 2021 yazı nasıl görünüyor?

Travel Data + Analytics (TDA)’nın raporlarına göre, 2020 yaz sezonu, bir önceki yıla göre satışlarda yüzde 78’lik kümülatif bir düşüş gösteriyor. Bu, önceki aya göre yüzde 4 puan daha fazla.

2020/21 kış sezonu, bir önceki aya göre yüzde 7 puan kaybedecek. Eylül ayının önceki rezervasyon ayında, iptaller satışları yeni rezervasyonlarla kapladı, böylece satış bakiyesi bir önceki kışa göre eksi % 66 oldu.

Kanarya’da durum iyileşiyor mu?

Kanarya Adaları, Mısır gibi merkezi kış destinasyonları ve uzun mesafeli seyahat destinasyonları kış satışları hala düşük. 1 Ekim’de küresel seyahat uyarısının kaldırılmasıyla uzun mesafeli destinasyonlar için rezervasyonların artması önümüzdeki aylara kadar olmayacak.
Diğer bir yüzde 10 da (satış açısından), Kanarya Adaları’nda bir kış tatili geçirebileceklerine güvendi çünkü Kanaryalar için seyahat uyarısı 22 Ekim’de kaldırıldı. Eylül ayının rezervasyon ayında Almanya, önümüzdeki kış aylarında neredeyse yüzde 25 ciro payı ile tatil gezisi için tercih edilen yer olmaya devam etti.

TUI’nin 2021 umuduna yönelik bir analiz

Avrupa’da tur operatörlerinin bilançolarında müşteriler arasındaki seyahat uyarıları, iptaller ve belirsizliklerin etkileri; rakamsal olarak da giderek da fazla görünür halde.  Travel Data + Analytics (TDA)’nın raporlarına göre, özellikle, toplam gelirlerde geçen yılın aynı dönemine kıyasla Eylül sonunda rezervasyon durumuna göre düşüşler biraz daha arttı.

Travel Data + Analytics (TDA) tarafından yapılan bir değerlendirmeye göre, TUI’nin bu yılki yaz sezonu satışları düştü.
TDA’nın raporlarına göre, özellikle, toplam gelir geçen yılın aynı dönemine kıyasla Eylül sonunda rezervasyon durumuna yüzde 78 düştü. Ağustos sonunda eksi yüzde 74’tü. Önümüzdeki kış sezonu 2020/21, satışlarda yüzde 66 düşüş kaydetti.

Kış operasyonları, Kanarya Adaları ve Mısır gibi popüler güneş destinasyonları için seyahat uyarıları ile giderek daha fazla belirsizlik taşımaya başlarken Kanarya Adaları’nın risk listesinden çıkarılması umutları artırdı.

TUI için yaz 2021 sezonu parlak noktalara ve büyük bir umuda sahip. Bu yıldan yeniden rezerve edilen tatiller dahil, Eylül sonunda 2021 yaz sezonu (Mayıs-Ekim), bir önceki yıla göre iki kattan fazla satış hacmine sahipti.

Dünyanın en büyük turizm grubunda bile, 2021 için rezervasyon durumu görünüşe göre iyi görünüyor. TUI sözcüsü Anja Braun geçtiğimiz günlerde, “Ön rezervasyonlar çok umut verici ve şu anda bir önceki yılla karşılaştırılabilir rakamların oldukça üzerinde,” demişti.

Braun, Corona zamanlarında bile seyahatin Almanlar için kalbe yakın bir konu olduğunu söyledi. Hannover merkezli tur operatörüne göre, Corona’ya rağmen İspanya, Yunanistan, Türkiye ve İtalya en çok tercih edilen destinasyonlar arasında yer almaya devam edecek.

Önümüzdeki dört hafta içinde faaliyetlerini tamamen durduracak olan Carnival yan kuruluşu Aida’nın aksine, TUI ve Royal Caribbean arasında bir ortak girişim olan TUI Cruises, Kasım ayı programını iptal etmedi.

Açıklamada, “Federal ve eyalet hükümetleri tarafından açıklanan önlemler gemilerimizi bir daha durma noktasına getirmeyecektir. Çünkü gemilerimizde kalmak iç turizm sayılmaz”dendi.

Bir yanıt yazın