Mısır, Rusya’dan charterleri geri istedi mi, istemedi mi?

Mısır Dışişleri Bakanı Samekh Shukri, Moskova’ya resmi bir ziyarette bulundu. Mısır tarafı, Kızıldeniz tatil beldelerine Rus charter seferleri başlatma konusunu gündeme getirdiğini söylerken, Rusya’daki resmi açıklamada, görüşmede, Kızıldeniz’deki tatil beldelerine Rus uçuşlarının yeniden başlaması konusunu gündeme getirdiği konusundan bahsedilmedi.

Mısır ne açıkladı?

Konu Rusya’daki basında; “Mısır, Rusya’dan Şarm El-Şeyh ve Hurghada’ya charter seferlerini yeniden izin vermesini istedi” gibi başlıklarla öne çıkarılırdı.


Mısır Dışişleri Bakanlığı’nın basın servisine göre, Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolai Patrushev, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Rusya Federasyonu Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov ile yapılan görüşmelerdi.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na göre taraflar, Mısır’a Rus aşılarının tedarik edilmesi olasılığı da dahil olmak üzere karşılıklı ticaretle ilgili çok çeşitli konuları tartıştılar.

Rusya ne dedi?


Rus departmanının resmi açıklamasında, Bay Shukri’nin Bay Manturov ile yaptığı görüşmede, Kızıldeniz’deki tatil beldelerine Rus uçuşlarının yeniden başlaması konusunu gündeme getirdiği gerçeğinden bahsedilmiyor.

Hurghada ve Şarm El-Şeyh’e düzenli ve charter uçuşları, Güney Sina semalarında bir Rus uçağına yapılan terör saldırısı nedeniyle Kasım 2015’ten beri askıya alındı.

Turist akışını artırmak amacıyla Mısırlı yetkililer, üç tatil beldesine (Hurghada, South Sinai ve Matruh) doğrudan turist uçuşları için ücretsiz vizenin yanı sıra yabancı hava taşıyıcıları için tercihli koşullar için 30 Nisan 2021’e kadar uzattı.

Bir yanıt yazın