Almanya’daki son kısıtlamalar seyahat pazarını daraltıyor mu?

Almanya turizmi zorda

Avrupa ve dünya turizminin en büyük turist yaratan pazarı Almanya’da devletin uygulamaya aldığı Covid 19 önlemleri; başta iç pazar olmak üzere, yurtdışı seyahat talebinde de önemli daralmalara yol açıyor. Yaz 2021 tatil satışlarında sıralama değişti. Türkiye’nin liderliği sürerken Yunanistan, İspanya’yı geçti. Onu Mısır izledi. Almanya’dan tüm dış pazarlara olan tatil satışları, destinasyonlara göre değişmekle birlikte, genelde yavaşladı.  

Yunanistan öne çıkıyor ama?

Alman danışmanlık şirketi TrevoTrend’in 12-18 Ekim dönemindeki rezervasyon analizine göre; Almanya’dan İspanya’ya rezervasyonlar % 5 düştü. Bu dönemde Türkiye ve Yunanistan’daki gerileme sırasıyla; % 20 ve % 41 olarak gerçekleşirken, yaz dönemi için rezervasyon dağılımında İspanya ve Türkiye ön sıralarda yer alırken düşüşler tüm destinasyonlarda artış gösterdi.

İspanya, Alman pazarında düşüşte

TrevoTrend’in yüz yüze ve çevrimiçi seyahat acentelerinden aldığı verilere göre Alman seyahat tüketicilerinin davranışlarında son yasaklardan sonra değişim oldu.

İspanya’nın Ağustos ve Eylül ayının ilk yarısındaki keskin düşüşün ardından ortalama % 2 yükseldiği önceki haftalarla karşılaştırıldığında; Eylül sonunda genel seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasının etkisi Avrupa genelinde salgından kaynaklanan kötü veriler karşısında, ihtiyatlı davranmaya yol açıyor.

Almanya’da son kısıtlama iç turizmi düşürdü mü?

En son Almanya’nın ülke içindeki seyahat düzenlemeleri de talebi içerde de azaltmaya başladı.

Pazarda çökmekte olan bir diğer alan ise, Korona krizinde gerçek bir trend haline gelen, ülke içinde seyahat rezervasyonlarında % 33 azalma ile Staycations (yaşadığın şehirde kalarak tatil yapmak ) oldu.

Alman turizm sektörü ülke içi ve yakın komşuların riskli bölgelerinden gelen yolculara Covid 19 nedeniyle konaklamada kısıtlamalar getirmişti.

Almanya’da Yaz Tatili satışlarında kim önde?

Bu ortamda, rezervasyonlar; Avusturya (-% 13), Polonya (-% 39), Fransa (-% 24) ve İtalya (-% 9) şeklinde gerileme gösterdi.

Yaz tatili satışlarında Türkiye hala ilk sırada bulurken ikinciliğe, İspanya’yı geçen Yunanistan yükseldi. İspanya’yı Mısır izledi.
Geçen yıl lider İspanya idi. Mısır ise Yunanistan’ın önündeydi. Türkiye ikinciydi.

Bir yanıt yazın