AŞI SERTİFİKASI 1 TEMMUZ’DA YÜRÜRLÜĞE GİRİYOR

Avrupa Birliği ülkeleri arasında uluslararası seyahatleri canlandırabilmek için uzun bir süredir tartışılan aşı pasaportu uygulamasında son noktaya gelindi. AB sınırları içerisinde yapılacak seyahatlerde kullanılması planlanan “aşı sertifikası” AB Komisyonu, AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu (AP) arasında yürütülen müzakereler neticesinde uzlaşıya bağlandı.

Seyahat edenlerden ek test veya karantina istenmeyecek

1 Temmuz itibariyle yürürlüğe girmesi beklenen “AB Dijital COVID Sertifikası” bulunan kişilerden ek test veya karantina gibi seyahat kısıtlamaları istenmeyecek. Halk sağlığının korunması gibi gerekli durumlarda ise ülkeler ek tedbir alma yoluna gidebilecek.

AB Dijital COVID Sertifikasında seyahat edecek insanların Covid-19 aşısı olup olmadığı, hangi ülkede hangi aşıyı yaptırdığı, salgına yakalandıysa iyileşip iyileşmediği bilgisi ve antikor seviyesi gibi bilgiler ile Covid-19 test sonucu yer alacak.

AB’de onaylı olan BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson adıyla bilinen Covid-19 aşılarını olan kişilere, seyahat kısıtlamaları uygulanmayacak. Ancak AB ülkeleri, diğer aşıları kabul edip etmeyeceklerine kendileri karar verebilecek.

Bir yanıt yazın