TÜRKİYE’NİN ANA PAZARLARINDAKİ SEYAHAT UYGULAMALARI

Dünya genelinde aşılanma çalışmaları tüm hızıyla devam ederken Türkiye’nin önemli ana pazarlarında ve rakiplerinin sınır uygulamaları farklılık gösteriyor. Aşılanma kriterine kilitlenen seyahat uygulamaları, vaka ve aşılanma sayıları dikkate alınarak kontrollü şekilde açılacağa benziyor. 

Türkiye’yi yüksek riskli ilan eden Almanya’dan umut verici açıklama

Pandemi nedeniyle sınırlarını kontrol altında tutan Almanya;  ülkeleri, “Riskli”, “Virüs Varyant Alanı”, “Yüksek Riskli” olarak sınırlandırıyor.

Robert Koch Enstitüsü tarafından yayınlanan tabloda Türkiye’yi “Yüksek Riskli” ülkeler kategorisinde değerlendiren Almanya, Türkiye’deki tatillerinden dönen Alman vatandaşlarına ülkelerine dönüşten en fazla 48 saat önce negatif PCR testi zorunluluğu getiriyor. Almanya’ya dönen vatandaşlarından 10 gün karantinaya da alan Almanya, hali hazırda oturum izni olanlar ve vatandaşlığı bulunanlar dışındaki Türk vatandaşlarını Almanya’ya kabul etmiyor.  Öte yandan Alman Sağlık Bakanı Jens Spahn, Türkiye’de iki doz BioNTech aşısı yaptırmış olanların yakın zamanda Almanya’ya turistik ziyarette bulunabileceğini açıkladı.

Rusya’dan gelen heyet, Türkiye raporu hazırlayacak

Türkiye’nin en önemli pazarı haline gelen Rusya’nın 15 Nisan-1 Haziran arasında Türkiye’ye charter uçuşları durdurması sektörde hayal kırıklığı yaratmıştı. İki ülke arasında turizm amaçlı seyahatlerin yeniden başlatılabilmesi için başlatılan diplomatik temasların devam etmesi yılın ikinci yarısı için beklentileri yükseltiyor. Türk heyetinin Rusya ziyaretinin ardından önümüzdeki günlerde Rusya’dan bir heyetin Türkiye’ye gelerek pandemi konusunda alınan önlemleri yerinde görmesi ve bu konuda bir rapor hazırlaması bekleniyor. Hazırlanan raporun ardından Türkiye’ye turistik seyahatlerle ilgili yeni bir kararın açıklanacağı tahmin ediliyor. 

İngiltere Türkiye’ye kırmızı ışık yaktı

Nüfusunun çoğunluğunu aşılayarak kontrollü normale dönüş sürecini başlatan İngiltere, yurtdışı seyahatlerde ‘trafik lambası’ sistemini uyguluyor. Yurt dışı destinasyonlarını yeşil, sarı ve kırmızı renklerle sınıflandıran İngiltere, Türkiye’yi kırmızı kategoriye almıştı. Bu kategoride Türkiye’ye tatile gelen İngiliz vatandaşları, ülkesine dönüşte parasını kendi ödemek kaydıyla 10 gün karantina otellerinde kalmak zorunda kalıyor. Bu konaklamanın İngiliz vatandaşlarına maliyeti ise 1750 sterlin.

İngiltere, İngilizlerin en çok tercih ettiği İspanya, Yunanistan ve Fransa destinasyonlarını ‘Sarı Liste’ye soktu. Sarı listede yer alan ülkelerden İngiltere’ye dönenler ise karantina süreçlerini otelde değil evlerinde tamamlayabiliyorlar.

İspanya Hükümeti aşı olanlara sınırlarını açıyor

İspanya Hükümeti, 7 Haziran’dan itibaren Kovid-19 aşısı olanlara İspanya’nın tüm sınırlarını açılacağı bildirildi. İspanya Bakanlar Kurulu’nun aldığı karara göre İspanya, 24 Mayıs’tan itibaren İngiltere, Japonya, Çin, Avustralya, Yeni Zelanda, Singapur, İsrail, Tayland, Ruanda, Güney Kore’ye sınırlarını açma kararı alırken, 7 Haziran’dan sonra ise Kovid-19 aşılarını tamamlayan tüm ülkelere ve turistlere sınırlarını açacak.

TURİZM ÇALIŞANLARININ AŞILAMASI HAZİRAN SONUNDA BİTECEK

Geçtiğimiz ay başlanan turizm çalışanlarının aşılanmasına devam ediliyor. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, bugüne kadar yaklaşık 300 bin turizmcinin aşılandığını açıkladı. Turizm çalışanlarının tamamının haziran sonuna kadar aşılanması bekleniyor.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, turizm çalışanlarının üçte ikisinin aşılandığını belirterek, bugüne kadar aşılanan yaklaşık 300 bin kişi olduğunu, haziran sonuna kadar ise tüm turizm çalışanlarının aşılanacağını bildirdi.

Bir yanıt yazın