Avrupa’nın en çok turizm harcaması yapan ülkesi Almanya’dan yurtdışına havayoluyla çıkışlar 2020’de % 70 daraldı

2020’de Almanya’da kazanan turizm ülkesi yok!

Dünyaya en çok turist gönderen ülkelerin başında gelen Almanya’da yurtdışına çıkışlar % 70 daraldı. Almanya Federal İstatistik Dairesi (Destatis) verilerine göre 2020 yılı 8 aylık dönemde havayoluyla çıkışlar 68,3 milyondan 20,4 milyona geriledi.
En çok çıkışların yapıldığı Almanların gözde tatil yerlerinden; İspanya, Türkiye, Fransa ve İtalya da % 72 daralma oldu.

Almanya’da havayolu trafiği ne kadar daraldı?

Turizmdatabank.com’un Almanya Federal İstatistik Dairesi’nden (Destatis) yaptığı analize göre; 2020 yılı sekiz aylık dönemde Almanya’dan havayolu ile yurtdışına yapılan seyahatlerde 47,9 milyon azalma yaşandı.

Almanya’da İspanyol ağırlığı değişti mi?

BM Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) verilerine göre; Alman turistlerin en çok tercih ettiği destinasyonlardan İspanya’ya gelen yolcu sayısı 8 aylık dönemde % 72,6 azalarak 2,7 milyona geriledi. Bu düşüş rağmen, toplam çıkışlardan İspanya’nın aldığı pay değişmedi.

Almanların Türkiye ilgisi 2020’de ne oldu?

Almanlar arasında en popüler ikinci destinasyon olan Türkiye’ye yapılan çıkışlar da % 69,6 daralarak 1,67 milyona düştü.

Diğer yandan 2020’de İtalya’ya yönelen Alman turist ve ziyaretçi sayısı da % 75,9 azalışla 1,24 milyon dolayında gerçekleşti.

Alman tatilcilerin sayısı 2020’de hangi ülkede ne oldu?

Alman seyahat pazarının önemli miktarda satış yaptığı Yunanistan da % 66 düşüşle 0,96 milyon Almanı ağırladı.

Öte yandan Fransa’ya olan havayolu yolcu çıkışları da % 70 azalarak, 0,82 milyona indi.

Almanların 8 aylık dönemde; Mısır, Portekiz, Fas, Tunus, G.Kıbrıs ve İsrail gibi Akdeniz çanağına yönelen ziyaretçi sayıları da benzer düşüşler gösterdi.

Almanların turistik adalara olan akını durdu mu?

Diğer yandan Almanların  Kanaryalar, Balear Adaları, Yunan adaları gibi adalara olan tatil ve ziyaret hareketleri de % 70 dolayında daralırken Antalya’ya olan havayolu yolcu trafiği de % 84 dolayında kayba uğradı.

Almanya’dan Havayolu ile Yurtdışı Seyahatler

Bir yanıt yazın