BALKANLAR TURİZMDE ANA PAZAR OLUR

Turizmde Doğu Avrupa ve Balkanlar


11.Resort Turizm Kongresi’nde AKTOB Başkan yardımcısı Kaan Kavaloğlu’nun yönetiminde yapılan panele; Akay Travel Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Okudur, Fibula Travel Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Mavisu ve Coral Travel Polonya Genel Müdürü Kaan Ergün değerlendirmelerde bulundu.

Rusya ve Almanya’dan sonra ana Pazar olur

11 ülkenden oluşan toplu pazarın gelişimini verilerle ortaya koyan Fibula Travel Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Mavisu “Oteller bu pazarın daha çok farkına varmalı çünkü, Rusya ve Almanya’dan sonra ana Pazar olmaya aday bölge. Bakanlıktan balkan ilgili reklam bütçesinin artırmasını istiyoruz. Gereken şekilde değerlendirilirse büyümede devamlılık sağlanır”dedi.

Fiyat-kalite dengesi güzel

Polonya pazarını değerlendiren Coral Travel Polonya’nın müdürü Kaan Ergün ise “Korona ile birlikte en hızlı düşen ülkelerden biri Polonya oldu, 2021’de ise yeniden arttı. Bu artışta; Türkiye’de fiyat-kalite dengesi güzel bir noktada buluşması, başlatılan güvenli turizm sertifikasının başarıyla uygulanması ve Türkiye-Polonya arasındaki iyi diplomatik ilişkilerdir. Polonya vatandaşlarına pasaport zorunluluğunu kaldırılırsa Türkiye’ye gelen Polonyalı sayısı daha da artar.”dedi.

Pazara özel uygulama yapmak gerek

Akay Travel Genel Müdürü Ethem Okudur da, “Baltık pazarı nüfusuna oranla Türkiye’ye gelen turist açısından ilk 3’e girer. Pandemi öncesinde sadece Antalya’ya bu ülkelerden 400 bin turist almıştık. Salgın, politik veya farklı bir şey yaşanmazsa, Baltıklarda 2019 sayılarını aşabiliriz. Pazara özel uygulama yapmak gerekecektir. Ancak her pazara farklı uygulama olmalı.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.