Covid 19 sürecinde en büyük otel grupları neler kaybetti?

Covid’in otelcilikte küresel etkileri ne kadar büyük?

Türkiye’de de işletme partnerleri olan dünyanın en büyük konaklama grupları, Covid 19 sürecinde büyük kayıplarla karşı karşıya. 2020 yılının üçüncü çeyrek mali sonuçlarını açıklayan gruplar; tüm dünya dolulukları, satış ve karlarında % 70’leri aşan kayıplarını, son çeyrekte azaltmayı başardılar. InterContinental Hotels Group ve Accor Hotels’in verileri; salgının küresel boyutta olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

InterContinental Hotels’de nakit akışı

Dünyanın en büyük 5 konaklama grubundan biri olan ve Türkiye’de de işletme partnerleri olan InterContinental Hotels Group’tan yapılan açıklamada, üçüncü çeyrekte satılabilir oda başına gelirin, bir önceki çeyreğe göre azaldığını, ancak bu dönemde pozitif bir nakit akışı sağladığı, doluluk oranlarının da arttığı vurgulandı.

Holiday Inn ve Crowne Plaza gibi markalarının da sahibi olan İngiltere merkezli otel işletmecisi, mevcut oda başına gelirin (RevPAR) üçüncü çeyrekte, % 53 düştüğünü söyledi. (Önceki çeyrekte % 75’lik düşüş vardı)

Grubun açıkladığı mali verilere göre, son 3 aylık satılabilir oda başına gelirler; Amerika’da % 50, Avrupa’da % 70, Orta Doğu, Asya ve Afrika’da % 23 düştü.

IHG’de doluluklar ne oldu?

IHG yapısında, doluluk oranı 2020’nin ikinci çeyreğinde % 25 idi. Son çeyrekte % 44’e yükseldi. 30 Eylül itibarıyla toplam 199 otel veya grubun mülklerinin % 3’ü kapalı kaldı.

İcra Kurulu Başkanı Keith Barr, yaptığı değerlendirmede; Sektörün tam olarak iyileşmesi zaman alacaktır ve kısa vadede daha fazla gelişme potansiyeline ilişkin belirsizlik devam ediyor. Ancak misafirlerimiz seyahat etmek için kendilerini güvende hissettikleri için, sahiplerimizi korumak ve desteklemek ve talebi otellerimize geri çekmek için atılan adımlardan güven duyuyoruz”dedi.

Accor Hotels’de durum ne?

Türkiye’de faaliyette bulunan diğer büyük konaklama zincirlerinden Accor, 2020’nin 3.Çeyreğinde gelirlerinde % 68,7 düşüş açıkladı.

Grubun gelirleri; geçen yılki 1.049 milyar Avro’dan 329 milyon Avro’ye geriledi.
Öte yandan grupta satılablir oda geliri (RevPAR) % 62.8 düştü.

Otel hizmetleri gelirleri % 70,5 düşüşle 224 milyon Avro’ya, otel varlıkları ise % 72,3 düşüşle 76 milyon Avro’ya geriledi.

Bir yanıt yazın