Covid-19, Yunan Otellerine ne yaptı?

Yunanistan İstatistik Kurumu’nun (ELSTAT) açıkladığı verilere göre; Yunanistan’daki oteller ve benzer kuruluşlardaki turist girişleri ve yapılan geceleme sayısı dokuz aylık dönemde önemli bir düşüş kaydetti.

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Yunanistan’da konaklama tesislerinin işletilmesi için 2020 Mart ayından itibaren özel önlemler alındığı kaydedildi.

Covid-19’a karşı çevreleme tedbirleri çerçevesinde mevsimlik ve yıl boyunca faaliyet gösteren turistik konaklama tesislerinin operasyonları sırasıyla 15 Mart-15 Haziran ve 23 Mart-31 Mayıs tarihlerinde askıya alınmıştı.

Gecelemeler ne kadar düştü?

ELSTAT’ın geçici verilerine göre, Yunanistan’ın otelleri, benzer kuruluşlar ve turist kamp alanları, Ocak – Eylül 2020 döneminde gelenlerde yüzde 69’luk bir azalma ve geçirilen gecelemeler % 72,9 azaldı.

Dokuz ay boyunca, yabancıların varış ve geçirdiği geceler, 2019’un aynı dönemine kıyasla sırasıyla% 78,4 ve yüzde 78,5 azaldı.

Ocak – Eylül 2020 döneminde, otellerde, benzer işletmelerde ve turist kamp alanlarında en büyük giriş ve gecelerin payı, yani gelenlerin yüzde 52,1’i ve geçirilen gecelerin yüzde 67,8’i yabancılar tarafından sağlandı.

Ortalama geceleme ne oldu?

Aynı dönemde kişi başına geçirilen ortalama gece sayısı 3,7 oldu. Harcanan ortalama gece sayısı, yabancılar için 4,8 gece ve vatandaşlar için 2,5 gece oldu.

Doluluklar ne oldu?


Faaliyetteki yatak yerlerine göre geçirilen gecelere göre otel ve benzeri işletmelerde (turist kamp alanları hariç) toplam yatak dolulukları Ocak – Eylül 2020 döneminde yüzde 53,9’dan yüzde 34,9’a düştü.

Bir yanıt yazın