COVID-19’DA EN ÇOK HİBEYİ HANGİ ÜLKE VERİYOR?

Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya’da teşvik edilen stratejiler arasında bir karşılaştırma yapan Tasarruf Bankaları Vakfı’nın (Funcas) verileri, geri ödemesiz hibelerde İspanya’nın diğer Avrupa ülkelerinden çok daha geç başladığını ve yetersiz kaldığını ortaya koydu. Doğrudan yardımlarda esas ölçüt uğranılan gelir kaybı oranı olurken Almanya ve Fransa başı çekti.

İspanya geri kaldı mı?

COVID-19’un başlangıcından bu yana birçok şirketin mali durumu önemli ölçüde zayıfladı. Bu durumu hafifletmek için, İspanya hükümeti 12 Mart’ta 7milyar Avro’luk bir doğrudan yardım planını onaylamıştı.


İflaslar ve temerrütlerin çoğalması olasılığı ile karşı karşıya kalan hükümetler, doğrudan yardım ve yeniden finansman operasyonları uygulamaya koydu.

Amacı, şirketlerin mali kapasitelerini güçlendirmek ve böylelikle iflasın eşiğindeki birçok işletmeyi korumaya çalışmaktı.

Ancak farklı ülkeler tarafından desteklenen programlar önemli farklılıklar ortya koyuyor.

Almanya hibede lider

İtalya’daki 11 milyar ve İspanya’nın 7 milyar Avrosuna kıyasla, doğrudan yardımlarda Almanya 50 milyar ve Fransa 20.4 milyar Avro ile başı çekti.

Funcas raporuna göre Almanya firma başına max 1,5 milyon Avro ile başı çekerken doğrudan yardımlarda esas ölçüt uğranılan gelir kaybı oranı oldu.

İspanya’da kaybedilen gelirin % 20 ila % 40’ına kadar firma max 200 bin Avro olan hibeler,

İtalya’da % 20-60’ına max: 150 bin Avro, Fransa’daki küçük işletmelerde % 100’üne kadar dahil max200 bin Avro oldu. Almanya’da tazminat oranı kaybedilen gelirin % 90’a kadar çıkabilir, firma başına max 1,5 milyon Avro’ya ulaşabiliyor.

RAPOR: COVID-19’DA EN ÇOK HİBEYİ KİM VERİYOR?

Bir yanıt yazın