Covid Aşısı, turizmde canlanma beklentilerini ne kadar yakınlaştırdı?

XX Benidorm Uluslararası Turizm Forumunda konuşan İspanyol araştırma kurumu Exceltur, Turizmde toparlanmanın 2021 Nisan ayından itibaren kademeli olacağını ve 2021’in krizin biteceği yıl olabileceğini tahmin etti. Segittur ise daha temkinli davrandı ve iyileşmenin 2023’e kadar gerçekleşmeyeceğini belirterek 2021’in yeniden zor bir yıl olacağını öngördü.

Kriz 2021’de biter mi?

Exceltur başkanı Gabriel Escarrer, koronavirüse karşı yeni aşıların nüfusa ulaşması ve seyahat kısıtlamalarının gevşemesiyle; Nisan ayında çok kademeli bir iyileşme ve Haziran ayında daha belirgin bir iyileşme olacağını umduğunu söyledi. Toparlanmada Avrupa fonlarının da katkısı olacağı vurgulanıyor.

Alicante şehrinde yapılan XX Benidorm Uluslararası Turizm Forumu’nun ortaya konan bu canlı düşünceye rağmen, Avrupa Birliği’nin (AB) muazzam bir koordinasyon eksikliği olduğu da eleştiri konusu oldu. Exceltur, aşıları olumlarken, bir kurtarma planı açıklanmasını da talep etti.

2121 yine zor olacak?

Segittur Kurumsal İlişkiler Direktörü Víctor Badorrey ise daha temkinli davrandı ve iyileşmenin 2023’e kadar gerçekleşmeyeceğini belirten raporlara atıfta bulunarak 2021’in yeniden zor bir yıl olacağını öngördü.

Badorrey, önümüzdeki yıl gelecek Avrupa fonlarına büyük umut verdi ve iki temelde derinleşmeyi önerdi: sürdürülebilirlik ve dijitalleşme.

Aşı kampanyası başladı

İngiltere önümüzdeki hafta başında, Amerikan Pfizer ve Alman ortağı BioNTech tarafından geliştirilen hazırlığı onayladıktan sonra COVID-19’a karşı en savunmasız gruplara aşı yapmaya başlayacak. Türkiye’de de Çin aşısı 11 Aralıktan sonra başlayacak.

İngiltere Sağlık ve Tıbbi Ürünler Düzenleme Dairesi % 95 koruma sağlayan ve hem genç hem de yaşlı tüm nüfus için güvenli olan aşıya yeşil ışık yaktı.  

Öte yandan İngiltere’de seyahat acenteleri, hükümeti; İngiltere’nin büyük bir bölümünde olacak gerilimi azaltmanın 3. aşamasında, Hükümet tarafından başlatılan bilgi çelişkileri nedeniyle vatandaşların yurtdışına seyahat edip edemeyeceklerini netleştirmeye çağırdı.

Bir yanıt yazın