KÇÖ’de yeni düzenleme ne getiriyor?

Salgınla mücadele sürecinde 3.5 milyon çalışana 21.7 milyar liralık destek sağlayan kısa çalışma ödeneğinin (KÇÖ) süresi uzatıldı, yeni başvurular da yapılabilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, yeni başvurular yeniden başladı. Kararla 30 Haziran’dan önce başvuruda bulunmayan işyerleri de başvuruda bulunabilecek.

Bu tarihe kadar ödeneğe başvurmayan işyerleri 31 Aralık tarihine kadar başvurmaları halinde 1 Aralık 2020 tarihinden itibaren 3 ay süreye kadar ödenekten yararlanabilecek.
Daha önce ödenekten yararlanan işyerleri ilave işçi için de ödenek talebinde bulunabilecek. Karar kapsamında yapılan ödemeler başlangıçta belirlenen işsizlik süresinden düşülmeyecek.

Düzenlemeye göre, Covid-19 nedeniyle 30 Haziran’a kadar ödeneğe başvurmayan işyerleri 31 Aralık tarihine kadar Türkiye İş Kurumu’na başvurarak düzenlemeden yararlanabilecek. Bu işyerleri 1 Aralık 2020 tarihinden sonraki dönem için 3 ay süresince kısa çalışma ödeneği alabilecek.

İlave işçiler için de geçerli mi?

Daha önce yararlanan işyerleri ilave işçiler için de ödenek talebinde bulunabilecek.
Bu işyerleri daha önce kısa çalışma uygulamasından yararlanmayan çalışanlarını da bildirerek başvuru yapabilecek. Daha önce ödenekten yararlanılan işçiler için yeni bir başvuruya ihtiyaç bulunmuyor. Uzatma kapsamında ödeneklerden yararlanmaya devam edilecek.

Başvuruları sadece e-devlet üzerinden yapılabilecek. Posta, e-posta kanalı ile herhangi bir başvuru alınmayacak.

Kaç kişi yararlandı?

Desteklerin toplam tutarı 42 milyar liraya yaklaştı. 2 milyonun üzerinde çalışana 5 milyar liranın üzerinde nakdi ücret desteği, 3.5 milyon çalışana 21.7 milyar lira kısa çalışma ödeneği, 882 bin kişiye 4.4 milyar liraya yakın işsizlik ödeneği yatırıldı.

Başvuru süresi de 31 Aralık’ta sona erecek.

Sigortalı veya sigortasız çalıştırırken işten çıkardığı işçisini işe alan işverene ayda bin 324 lira destek verilecek. Daha önce işten çıkardığı veya halen çalıştırdığı sigortasız işçisini sigortalı çalıştırmaya başlayan işveren geçmişe dönük cezai yaptırımlardan kurtulacak.

Söz konusu işçileri 31 Aralık’a kadar işe alacak işverene, işçi başına günlük 44.15 lira ödenecek. İşveren işe aldığı işçileri ücretsiz izne ayırmak zorunda kalırsa, işçilere aylık bin 168 lira nakdi ücret desteği verilecek.

Bir yanıt yazın