Dünya Turizm Örgütü, skandal ile gündemde

Dünya turizm örgütünün (UNWTO) son iki Genel Sekreteri olan Francesco Frangialli ve Taleb Rifai, halen sekreter olan Georgian Zurab Pololikashvili’yi yeniden seçilmek için yaptığı menavraları eleştiren bir mektup yayınladı.

Başkan nelerle suçlanıyor?

Georgian Zurab Pololikashvili’nin şahsi masraflarını öğüte ödettiği, oy alacağı olası ülkelere yönelik plansız girişimlerde bulunduğu gibi konularla suçlanıyor. Aynı zamanda tek adayı seçecek üyelerin toplantı tarihleri ve adaylık başvuru zamanlamasını da değiştirmesi eleştiriliyor.

Son 20 yıldır bu görevi üstlenen iki kişi; Francesco Frangialli (1998-2010’a) ve Taleb Rifai (2010-2017) bu iddialarla ilgili, şuanki sekreteri kınayan bir mektup yayınladı vr tüm seçmen ülkelere yollandı.

Diplomatik terimlerle, bu sorun karşısında kendilerini özellikle endişeli hissettiklerini ve UNWTO Genel Sekreteri’nin seçimi için seçim sürecinin samimiyetini ve bütünlüğünü korumak istediklerini belirten mektupta, yeni başkanlık için son başvuru tarihinin Mart 2021 sonunda normal tarihine uzatılmasını tavsiye etti.

Seçilmek için vaatler mi verildi?

Avrupa basınında çıkan haberlerde başkan Zurab Pololikashvili, sağlık durumuna rağmen, bazı ülkelere önemli faydalar vaat ettiği resmi geziler düzenlediği ve muhtemel oylar için Suudi Arabistan, Brezilya ve Şili gibi bazılarına organizasyon içinde önemli pozisyonlar teklif edildiği ileri sürüldü.

Öte yandan başkan Zurab Pololikashvili için, belirlediği adayın 2021 yılının başında seçilmesinin; UNWTO hesaplarının resmi olarak yayımlanmasından önce olacağı için bir skandal olduğu tartışılıyor.

Yorumlarda; “Çünkü Genel Sekreter yeniden ada ise, adaylığını güçlendirmek için yaptığı tüm yolculuk masrafları kendisine ait olmalı ve kişisel olarak finanse edilmelidir. Bu, oyları kendisi için hayati önem taşıyan tüm bu ülkelerde UNWTO pahasına resmi ziyaretleri saymaksızın düzenleyen Zurab Pololikashvili için kesinlikle küçük bir sorun teşkil ediyor. Selefi Dr. Taleb Rifai çoktan suç işlemişti ve Bay Zurab Pololikashvili bunu hesaba katmak istiyor gibi görünmeden bu kuralı kamuya açık bir şekilde hatırlamakta tereddüt etmemişti”dendi.

Öte yandan UNWTO Genel Sekreteri görevini aldığından beri, Zurab Pololikashvili’nin UNWTO yönetiminin bir bölümünü kişisel hırsının hizmetinde olan bir makineye dönüştürdüğü, özellikle de hizmeti kilitlediği de ileri sürülüyor.

Dahası;  onu eleştirme talihsizliği yaşayan gazetecilerin de hızla boykot edildiği, tüm bu yaşananlara rağmen UNWTO Genel Sekreterliği tarafından herhangi bir basın açıklaması yayınlanmadığı da belirtiliyor.

Bahreyn’den bayan Mai bint Mohamed AL Khalifa, Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreterliği için adaylığını açıklamıştı. Bu adaylığın; Zyrab Pololikashvi’nin yeniden seçilme planlarını baltaladığı konuşuluyor.

Üyelerinin % 20’sinin tek aday gösterdiği ve kalan % 80’inin kabul etmek durumunda kalındığı UNWTO yapısında ne olacağı merak ediliyor.

Bir yanıt yazın