Dünya turizminde yeniden artışa kaç yıl var?

Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) tarafından yapılan açıklamada Covid ile durma noktasına gelen turist trafiğinin ve uluslararası turizmin, 2021’in üçüncü çeyreğinde toparlanma öngördükleri belirtildi. Yani, en erken toparlanmaya en az 1 yıl var.

Bununla birlikte, uzmanlarının yaklaşık beşte biri toparlanmanın yalnızca 2022’de gerçekleşebileceğini vurguladı. Yani; en erken 1,5-2 yıl sonra toparlanma bekleniyor.

BM Dünya Turizm Örgütü, yavaş virüs kontrolü ve düşük tüketici güveni ile birlikte seyahat kısıtlamalarının uluslararası turizmin iyileşmesinin önündeki ana engeller olduğunu ortaya koydu.

En son trendlere dayanarak yapılan UNWTO tahminlerine göre, 2020’nin tamamı için % 70’e yakın bir düşüş bekleniyor.

Dünya turizminin 8 aylık durumu ne?

Öte yandan 2021 ve 2022 tahminlerini açıklayan UNWTO; en son yayınlanan Dünya Turizm Barometresi‘ne göre, uluslararası turizmin 2020 yılının sekiz ayında % 70 düşüş gördü.

Veriler, uluslararası varışların geleneksel olarak yılın en yoğun olduğu iki ayı ve Kuzey Yarımküre yaz sezonunun zirvesi olan Temmuz’da % 81 ve Ağustos’ta % 79 düştüğünü gösterdi.

Turizmde kaybedilen gelir ne?

Ağustos ayına kadar yaşanan düşüş, 2019’un aynı dönemine kıyasla 700 milyonu geçti. Uluslararası turizmden elde edilen ihracat geliri de 730 milyar Dolar tutarında bir kayıp yaşadı.

Yılın 8 ayında tüm dünya bölgelerine varışlarda büyük düşüşler kaydedildi. COVID-19’un etkisinden muzdarip ilk bölge olan Asya ve Pasifik, gelenlerde % 79’luk bir düşüş yaşadı ve onu % 69’arlık düşüşlerle Afrika ve Orta Doğu, % 68 ile Avrupa ve % 65 ile Amerika bölgesi izledi.

Bir yanıt yazın