GAP BÖLGESİNDE YENİ TANITIM STRATEJİSİ DEVREYE GİRECEK

Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak, ‘Mezopotamya’ markasıyla tanıtılacak. Göbeklitepe’de bulunan yeni arkeolojik alanların ardından bölgenin adı “12 Tepe” olarak anılacak.

GAP illeri Mezopotamya markasıyla tanıtılacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, beraberinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile GAP Bölgesi Turizm Tanıtım ve Markalaşma Projesi kapsamındaki Şanlıurfa’da değerlendirmelerde bulundu.  Bölgede yer alan Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak illeri ‘Mezopotamya’ markası ile tanıtılacak. GAP Bölgesi Turizm Tanıtım ve Markalaşma Projesi, ‘Mezopotamya’ ismiyle başlatılan proje çerçevesinde kalkınma ajansları ve bölge kalkınma idareleri yapılacak proje ve faaliyetleri tespit ederek finansman desteği sunacak. 

Göbeklitepe, “12 Tepe” olacak

Açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Göbeklitepe’nin civarında birtakım önemli merkezleri daha keşfettiklerini belirterek, “Artık Göbeklitepe, Göbeklitepe ile sınırlı değil. Göbeklitepe çevresindeki 100 kilometrelik bir hat üzerinde 11 tane daha nokta tepemiz var. Buradan detayını ilk kez vermiş olacağız ve artık 12 tepe diyeceğiz. 12 tepe ile ilgili büyük bir çalışma var, tamamlanmak üzere, Eylül ayında tanıtımını yapacağız. Dünyanın birçok üniversitesiyle, arkeoloji konusunda uzmanlaşmış kazı başkanlarıyla da iş birliği yaparak 12 tepeyi dünya lansmanı şeklinde sunacağız” diye konuştu.

Bölge Kalkınma İdareleri ile Kalkınma Ajansları adına Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı adına ise Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy arasında iş birliği protokolü imzalandı. 

Bir yanıt yazın