HAVADA PERSONEL SIKINTISI VE GREV DALGASI

Çalışanlar haklarını arıyor.

Son aylarda Avrupa genelinde havayolları ve havaalanlarında personel sıkıntısı belirdi. Bazı ülkelerde grevler de gündeme. Bu durum yaz 2022 planlarını, kapasite kullanımlarını sıkıtıya sokmaya başladı. İşten çıkarılan birçok eski havacılık çalışanı, profesyonel olarak diğer sektörlere kaydı.

Yaz 2022 riskde mi?

Ryanair, Air France’daki yaz grevleri, Transavia, SAS ve Brüksel Havayolları, diğerleri arasında

Avrupa havacılık sektöründeki emek mücadeleleri, yoğun bir sezon öncesi şirketlere baskı yapıyor. Güvenlik ve pasaport kontrolleri veya bagaj teslimi gibi günün noktalarında personel sıkıntısı ve daha iyi ücret ve çalışma koşulları talep eden grev tehdidi, 2022 yaz tatilini etkileyecek

Havayolları, daha yüksek yakıt maliyetlerini dengelemek için daha yüksek ücretlerle yaza giriyor. Öte yandan havalimanı yöneticileri personel almak ve yeni işe alımları hızlı bir şekilde yapmaya çalışıyor.

Ancak kısa vadede işçi bulunamıyor: Pandemide işten çıkarılan havacılık çalışanı iyi ücretle kendilerini başka bir sektörde yönlendirdi.

Grev dalgaları

Bu sıkıntılar grevleri de getirdi: İspanya’da Madrid, Malaga, Sevilla, Alicante, Valencia, Barselona, ​​​​Girona, Santiago de Compostela, Ibiza ve Palma de Mallorca. Bu dalga Belçika, Fransa, İtalya ve Portekiz’deki diğer sendikalarla eylemleri yayılıyor.
Air France pilotları birliği ve düşük maliyetli yan kuruluşu Transavia’nın birliği olan Alter, uzun süreli yorgunluk ve güvenlik riskleri ile sonuçlanan personel eksikliğini kınamak için 25 Haziran Cumartesi günü bir grev ilanı duyurdu.

Danimarka, Norveç ve İsveç’te yaklaşık 1000 SAS pilotu, Fransa’nın Charles de Gaulle Havalimanı’ndaki işçilerin, Fransa’nın ana havalimanındaki kapasiteyi dörtte bir oranında azaltacak bir grevle aynı zamana denk gelen, Haziran ayının sonundan itibaren greve gitmeyi düşünüyor. Avrupa’nın en önemli merkezleri. Brüksel Havayolları’nın pilotları ve kabin ekibi, önümüzdeki 23, 24 ve 25 Haziran tarihlerinde yaz tatillerinin başlamasına denk gelen üç günlük bir grev ilan etti.

İngiltere’de yaz tatilleri, British Airways ve Ryanair’deki kabin ekibi grevlerinden yeniden etkilenebilir. Unite sendikası tarafından toplandı. British Airways örneğinde, sendikaya göre, binlerce deneyimli çalışan değiştirilmeden işini kaybetti, bu da sendika tarafından temsil edilen check-in personeli, yükleyici, bagaj görevlisi ve kabin ekibi sıkıntısı olduğu anlamına geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.