TURİZMDE PANDEMİDEN SONRA FİYAT ARTIŞI DALGASI

ETC Raporu açıklandı:

Avrupa Seyahat Komisyonu’nun (ETC) son çalışmasında; pandemiden sonra, enflasyonla birlikte artan seyahat fiyatları Avrupalı ​​turistlerin en temel endişesi olarak ortaya çıktı. Çalışmaya göre; en popüler seyahat destinasyonları da İspanya, Fransa ve İtalya olarak göründü.

Seyahat planları

Avrupa Seyahat Komisyonu (ETC) tarafından yürütülen en son Ulusal ve Avrupa İçi Seyahat Duyarlılığı İzleme raporuna göre; bu endişeye rağmen, ankete katılanların %73’ü Haziran ve Kasım 2022 arasında tatile çıkmayı planlıyor. Avrupa’da ikamet edenlerin %3’ü bu yıl iki kez seyahat etmeyi, %38’i bu yıl iki kez seyahat etmey ve %20’si üçten fazla seyahat yapmayı planlıyor. Diğer yandan Rusya-Ukrayna savaşı da olumsuz yönde etkili oluyor.

En popüler seyahat destinasyonları

Çalışmada, en popüler seyahat destinasyonları; yüzde 10’ün üzerindeki paylarla; İspanya, Fransa ve İtalya oldu. Onları % 7 ile Yunanistan ve % 6 ile Hırvatistan takip ediyor.

Diğer Avrupa ülkelerine olan seyahat yapma isteği de 7 puan arttı.

Ankete katılanların %31’i komşu bir Avrupa ülkesine, %27’si komşu olmayan bir ülkeye gidecek.

RAPORDAN BAŞLIKLAR

• Ankete katılan Avrupalıların %73’ü Avrupa’da seyahat etmeyi planlıyor. Önümüzdeki 6 ay içinde %60’ı birden fazla seyahat etmeyi planlıyor.

• Gezginlerin %84’ü Haziran-Eylül aylarında bir seyahate çıkmayı planlıyor ve en yüksek ilgi Akdeniz destinasyonlarını ziyaret ediyor.

• Ukrayna’daki savaş Avrupalıların %44’ünün tatil planlarını etkilemezken, %31’inin orijinal planlarında değişiklik yapmasına ve %4’ünün seyahatini tamamen iptal etmesine neden oldu.

• Avrupalıların üçte birinden fazlası, seyahat planlarının COVID-19’dan etkilenmediğini belirtiyor.

Sun & Beach (%22), Nature & Outdoors (%15) ve City Break (%15), 2022 yazında Avrupalıların en çok tercih ettiği eğlence gezileri türleridir.

• Açık havada harika vakit geçirmek, doğal Avrupa manzaralarını görmek (%19), yerel yaşam tarzına dalmak (%16) ve yerel gastronomi ve lezzetler hakkında daha fazla bilgi edinmek (%16)

gezginlerin yaklaşan yaz gezileri için en çok arzu ettikleri deneyimlerdir.

• Avrupalıların %39’u önümüzdeki altı ay içinde bir aile tatiline çıkacak ve %37’si eşleriyle birlikte seyahat edecek.

• Avrupalı ​​gezginlerin %47’si bir sonraki tatil yerlerine uçağa binecek, %38’i ise araba kullanacak.

• 4-6 gecelik tatiller en popüler olanlardır (%34), bunu 7-9 gece (%27) takip etmektedir; Ankete katılanların %31’i, bir sonraki seyahatlerinde kişi başına 500-1.000 avro arasında yatırım yapmayı planlıyor.

• Avrupalı ​​gezginlerin yarısından fazlası (%52) otel konaklamalarını tercih ederken, kısa süreli kiralamalara olan ilgi (%15) geçen yaza (%13) kıyasla biraz arttı

• Fiyat enflasyonu ve kişisel finansla ilgili ekonomik endişeler, gezginlerin temel sıkıntı kaynağı (%31), Ukrayna’daki savaş (%14) ise ek bir endişe kaynağı olarak ortaya çıkıyor.

• Sıkı sağlık ve güvenlik protokollerine yönelik duyarlılık en düşük noktasına (-%12) düşse de, protokoller Avrupa’nın %55’inin rahatlığı için gerekli olmaya devam ediyor.

• Doğa ve açık hava gezilerinin popülaritesi göz önüne alındığında, destinasyonlar hem yerli ziyaretçileri hem de komşu ülkelerden gelen gezginleri hedefleyebilir: 35-54 yaş arası aile seyahatleri yapan gezginler ve 54 yaş üstü, doğanın ve manzaranın tadını çıkarmak isteyen çiftler.

• Pazarlık ve cazip fırsatlar Avrupalılar için tatil destinasyonu seçerken artık en önemli ikinci kriter. İşletmelerin tur paketlerini bir yerde paketlemeleri teşvik edilir.

• Turizm işletmeleri, özellikle COVID19 ile ilgili seyahat endişeleri düşse bile, Avrupalıların yarısından fazlası için son derece önemli olan katı sağlık ve güvenlik protokollerini sürdürmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.