Kruvaziyerde tüm operasyon 2021’e mi ertelendi?

Dünya turizminin en canlı sektörlerinden kruvaziyer turizmi Avrupa ve ABD’de gemi seferlerinin yıl sonuna kadar askıya alınması süreci içinde. 2020 salgınından en kötü etkilenen sektör olan kruvaziyer endüstrisi, ABD’de tamamen dururken Avrupa’da sonbaharda turist akışını kısmen canlandı. Ancak Covid’in yeni dalgası sert önlemlerle tamamen durdu.

Şirketler 2020’yi kaybetti

Kruvaziyerin önündeki ana engel, uğranılan limanlar içinde güvenli seyir için gerekli olan bir dizi zorunlu koşulun gerçekleşmemesi oldu.

Dünyadaki tüm okyanus yolculuklarının % 95’ini gerçekleştiren CLIA (Cruise Lines International Association) üyeleri, tam bir karmaşa içindeki süreçte, önlem olarak operasyonlarını yıl sonuna kadar askıya alıyor.

İç sularda mümkün mü?

Öte yandan Avrupa’da yaygın olan nehir ve deniz yolculuklarına da kısıtlamalar gelince kruvaziyer turizmi 2020 yazından sonra yeni yeni toparlanmaya başlarken Avrupa pazarında tamamen çöktü.

Nehir yolculuklarında lidr olan tur operatörü CroisiEurope, tüm yolculuklarını durdurdu.

Çok uluslu Carnival Corporation’ın parçası olan Alman şirketi AIDA Cruises da Kasım ayı sonuna kadar tüm yolculukların sona erdiri.

Hamburg merkezli TUI Cruises, yeni önlemlerden dolayı gemilerin iç turizme girmediğini ileri sürerek operasyonlarına devam etmek istediğini söyledi.

Türkiye’de durun ne?

Bir dönem 2 milyonu aşan kruvaziyer turisti alan Türkiye 2016 krizinden sonra 1 milyonun çok altına düştü. 2019 yılında 300 bin yolcu trafiğine gelen Türkiye’ye 2020’da pandemiden sonra hiç gemi gelmedi. Yalnızca Nisan ayına kadar 1824 kruvaziyer ziyaretçisi alabildi.

Türkiye’ye gelen kruvaziyer turisti

Bir yanıt yazın