KUŞADASI’NA GEMİYLE 750 BİN TURİST GELECEK

Global Ports Holding açıkladı


Covid-19 salgını dolayısıyla bu yıl az geminin uğradığı Kuşadası’nda 2020 yılı gemi rezervasyonlarında artış oldu. Global Ports Holding Doğu Akdeniz Limanları Bölge Direktörü Güngör, “2022’de  650 gemiyle 750 bin yolcu rezervasyonu var. Bu, Kuşadası’nın gelmiş geçmiş tarihindeki en yüksek yolcu sayısı.” dedi.

Kuşadası, kruvaziyerde canlanma bekliyor


Global Ports Holding Doğu Akdeniz Limanları Bölge Direktörü ve Ege Port Genel Müdürü Aziz Güngör, “1 Ekim’den itibaren yoğun bir gemi talebi başladı. Yıl sonuna kadar 30 gemi bekliyorduk. Şu ana kadar 17 gemi seferimiz oldu. Yıl sonuna kadar 13 gemi daha gelecek. Geç de olsa bizi mutlu eden bir durum. Özellikle Kuşadası ekonomisine önemli katkı sağlıyor. Normalde kasım ve aralık ayları daha sakin geçer. Daha az sayıda geminin geldiği aylardır ama bu yoğun talep gecikmiş olmakla birlikte aslında Kuşadası, yılın bu son üç ayını çok yoğun gemi trafiğiyle geçiriyor.”dedi.

2022 dünya genelinde bir toparlanma

Sektördeki toparlanmanın 2022’de başlayacağını düşündüğünü belirten Güngör, “2022 dünya genelinde bir toparlanma senesi olacak. Türkiye de bu anlamda en güçlü toparlanan ülkelerden biri olacaktır. Şu anki rakamlara baktığımızda 650 gemiyle 750 bin yolcu rezervasyonu var. Bu, Kuşadası’nın gelmiş geçmiş kruvaziyer tarihindeki en yüksek yolcu sayısı. Önemli aksilik olmadığı müddetçe bunların gelmesini bekliyoruz. Dolayısıyla 2022’de bizi çok iyi bir sezon benziyor. “dedi. (aa)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.