LONDRA TURİZMDE NE KAYBETTİ?

Londra’da kayıp büyük

Bir araştırmaya göre, İngiltere seyahat kısıtlamaları nedeniyle Londra, 2021’in ikinci yarısında turizm harcamalarında 10,7 milyar sterlin kaybedecek.

Ekonomik tahminde bağımsız bir uzman olan Ekonomi ve İş Araştırmaları Merkezi (CEBR), “uluslararası gezginler arasında yerli ziyaretçilerden çok daha popüler” olduğu için sermaye 6,6 milyar sterlin kaybedecek.

İngiltere’ye gelen uluslararası ziyaretçiler 2019’un ikinci yarısında 14,4 milyar sterlin harcadı ve bu harcama 2020’de yıldan yıla %80 düştü.

İngiltere turizmde ne kaybedecek

Ziyaretçilerin harcamalarının 2020 değerine göre 3,7 milyar sterline ulaşmasını, ancak yine de pandemi öncesi zamanlara göre 10,7 milyar sterlin daha düşük olmasını bekliyor.

Bu açığın (6.6 milyar sterlin) çoğunun, İngiltere’nin 2019’daki toplam uluslararası ziyaretçi harcamasının %63’ünü oluşturan ve yerel gecelik yolcuların harcamalarının sadece %16’sını oluşturan Londra’dan olacağını söyledi.

Araştırma, “Bu, başkentteki turiste bağımlı işletmelerin, az sayıda yabancı ziyaretçinin gelmesi ve ülkenin diğer bölgelerinde deniz kenarı ve kırsal bölgeleri tercih etmesiyle birlikte, kendilerini nahoş bir konumda bulmaları anlamına geliyor” dedi.

CEBR, bu yılın ikinci yarısında tüm ziyaretçilerin (uluslararası artı yurt içi gece ziyaretleri) harcamalarının güneybatıda pandemi öncesi normların %83’üne, Londra için ise sadece %38’ine ulaşmasını bekliyor.

Özellikle hükümet, özellikle izin planı olmak üzere desteği azaltmaya başladığında, uluslararası seyahat üzerindeki katı sınırların devam etmesinin ekonomik etkilerinin “geniş kapsamlı” olduğu konusunda uyardı.

Bir yanıt yazın