meetingPointLOGO
Alman FTI Group'un İspanya bölümü Kanarya Adaları'na 2022-23 kışında büyük bir talep öngördüğünü ve buraya yaklaşık 500 bin turist taşıyacaklarını açıkladı.

MEETING POINT 2023’TE KANARYA ADALARI’NDA 500 BİN TURİST HEDEFLEDİ

Alman FTI Group’un İspanya bölümü Kanarya Adaları’na 2022-23 kışında büyük bir talep öngördüğünü ve buraya yaklaşık 500 bin turist taşıyacaklarını açıkladı.

Meeting Point, Kanarya Adaları’nda 500 bin turist hedefledi

Alman FTI Group’un İspanyol Destination Managamant Şirketi (DMC) yazın Kanarya Adaları’na güçlü bir talep görüyor. Grup, 2022-23 kışında Gran Canaria, Fuerteventura, Tenerife ve Lanzarote’ye yaklaşık 500.000 turist taşıyacak.

Kanarya’da turist pazarları çeşitleniyor

Kanarya Adaları’nda kâr etmeye başlayan grup, bu yaz 170 binden fazla uluslararası turisti bölgeye taşıyor. Bu yaz grup, Birleşik Krallık, Almanya ve Hollanda’nın yanında Fransa ve İtalya’ı da ana turist kaynak pazarları içine alarak çeşitlilik sağladı. Öte yandan Polonya, Çekya, Bulgaristan ve Slovenya’da da önemli bir büyüme sağlayan grup 2023’te daha fazla turist planladı.

Turizm Databank International

Meeting Point targeted 500 thousand tourists in the Canary Islands

The Spanish division of the German FTI Group announced that it foresees a great demand for the Canary Islands in the winter of 2022-23 and that they will transport approximately 500 thousand tourists there.

Spanish Destination Managamant Company (DMC) of the German FTI Group sees strong demand in the Canary Islands in the summer. The group will transport approximately 500,000 tourists to Gran Canaria, Fuerteventura, Tenerife and Lanzarote in the winter of 2022-23.

Starting to make a profit in the Canary Islands, the group is bringing more than 170.000 international tourists to the region this summer. This summer, the group diversified by including the UK, Germany and the Netherlands as its main tourist source markets, as well as France and Italy. On the other hand, the group, which has achieved significant growth in Poland, Czechia, Bulgaria and Slovenia, has planned more tourists in 2023.