MISIR’IN RUSYA PLANI TÜRKİYE’Yİ NASIL ETKİLER?

Mısır 2021 sonuna kadar 1 milyondan fazla Rus turist beklediğini açıkladı. Hurgada ve Şarm El-Şeyh’e doğrudan uçuşların yeniden başlatılmasının, diğer BDT ülkelerinden uçuşların yeniden başlatılmasının bunu teşvik edeceğini umuyor.

2 yılda 3 milyon Rus olası mı?


Mısır, turizm pazarını 2022 sonbaharına kadar pandemi öncesi seviyelere geri getirmeyi umuyor. Gelen turist akışında Kasım 2015’ten önce olduğu gibi 3 milyon Rus turiste ne zaman ulaşılacağını açıklayan Mısır, 2 yıl içinde eski rakamlarımıza dönmeyi bekliyor.
Eğer gerçekleşirse Türkiye’den talbin buraya kayması mümkün.
Öte yandan Mısır 2021’de gelen turist akışında 2019 seviyesinin % 60’ına yani 7,8 milyon turiste ulaşarak 6-7 milyar Dolar turizm geliri umuyor.

Charterlere yani destek gelecek mi?


Ekim 2021’e kadar havayolları için biniş ve konaklama ücretlerinde % 50, yer hizmetlerinde % 20 indirim ve vize kolaylığı içeren bir program uygulayan ülke jet yakıtının maliyetini bu yılın sonuna kadar galon başına 15 ABD senti oranında düşürdü. Bu önlemler, havayollarının rekabetçi bilet fiyatları sunmasını sağlamalıdır. Programı 6 ayda bir gözden geçiriliyor. Ülke Rusya’dan charter uçuşları çekmek için yatırım yapmaya ve çeşitli teşvikleri düşünmeye hazır olduğunu da vurguladı.

Otel fiyatları ne olur?


Mısır 4 ve 5 yıldızlı otellerde konaklama fiyatlarının devlet düzenlemesi getirmişti.1 Kasım 2021’de yürürlüğe girecek olan fiyat düzenlemesi kararı ile turizm ürününün kalitesinin artırılması hedefleniyor. 5 yıldızlı otellerde minimum konaklama maliyeti 40 $, 4 yıldızlıda 28 $ olacak.

Bir yanıt yazın